reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Gaming

Facebook da bulut oyun dünyasına adımını attı; işte detaylar

Sosyal medya devi Facebook, kısa süre önce küçük çaplı bir çıkış ile bulut oyun dünyasına adımını attı. Ancak firma rakiplerden farklı düşünüyor.

Facebook halen dünyanın en popüler sosyal ağları arasında başı çekiyor. İnternet dünyasının merkezinde yer alan firma, artık bulut oyun dünyasında da yer alıyor. Aslında firma uzun zamandır bünyesinde oyunlar sunuyor. Ancak şirket artık süreçte daha ciddi düşünüyor. Bu ciddiyetin karşılığı ise Google Stadia benzeri bir servis olmuyor. Firma ücret karşılığı çalışacak, kişilere 4K 60 fps oyun sunacak ve büyük oyunlara ev sahipliği yapacak bir platform ile karşımızda değil. Şirket sürece daha ufak oyunlar ile giriş yapıyor ve “küçük” düşünüyor. İlk olarak ABD’de “Asphalt 9: Legends”, “PGA TOUR: Golf Shootout”, “Solitaire”, “Arthur’s Tale” ve “Dirt Bike: Unchained” oyunları ile başlayan Facebook’un “bulut oyun” macerası, özel bir uygulamaya da ihtiyaç duymuyor. Firma ilk başta gecikmeyi tolere edebilecek oyunları seçtiklerini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oyunlar resmi uygulamalardan (Şimdilik iOS hariç) oynanabiliyor. Facebook ufak oyunlar ile kişilerin eğlenceli vakit geçirmesini istiyor ve bu açıdan büyük yapımları rakiplere bırakıyor. Bu yüzden de oyunlar için herhangi bir ücret istenmiyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada ileride oyun kütüphanesinin ciddi şekilde büyütüleceği aktarılıyor ve servise direkt olarak Facebook Gaming adı veriliyor.

Facebook Gaming dikkat çekerken, bulut oyun denildiği zaman akla son dönemde sadece Microsoft’un xCloud geliyor

Microsoft xCloud halen bilmeyenler için bu servis Xbox oyunlarının internet üzerinden Android telefon ve tabletlerde oynanmasına imkan tanıyor. Burada Xbox kontrolcüsü yanında üçüncü parti kontrolcü destekleri de bulunuyor. Servisi kullanmak için kişilerin Xbox Game Pass Ultimate abonesi olması ve yüksek hızlı Wi-Fi ya da LTE bağlantıya erişim sağlıyor olması yeterli oluyor.

İlgili Video