reklamı kapat

POPÜLER

Facebook ilk çeyrek mali raporunu açıkladı

Facebook, Instagram, Messenger ve WhatsApp da dahil bugün bilgisayar başında, telefonda, tablette en çok kullandığımız uygulamaların sahibi Facebook. Mark Zuckerberg’in mahşerin bu dört atlısından epey gelir ettiği çok açık ancak paylaşılan son rakamlar, Facebook araçlarının gelir dağılıma dair epey çarpıcı bilgiler içeriyor.

Bizzat Facebook tarafından paylaşılan 2015 ilk çeyrek mali raporuna göre; sosyal ağ devi en çok parayı mobilden kazanıyor. Facebook’un ilk çeyrekte elde ettiği toplam 3,54 milyar dolar gelirin 3,32 milyar doları başlı başına mobil platformlardan geliyor. Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısının (1,44 milyar) çoğunu yine mobil kullanıcıların (1,25 milyar) oluşturduğunu düşünürsek bu oldukça doğal ancak bir o kadar da etkileyici bir durum. Paylaşılan rakamlar aynı zamanda Facebook’un geçen yıla oranla kullanıcı sayısında yüzde 25’lik bir artış yaşadığını gösteriyor.

Sosyal ağ devi elinde bulundurduğu diğer hizmetlerinden de istediğini elde etmeye devam ediyor. Bugün yaklaşık 300 milyon Instagram kullanıcısı, 600 milyon Messenger kullanıcısı ve 800 milyon WhatsApp kullanıcısı bulunuyor. Tüm bu servisler her geçen gün hem kullanıcı sayısını hem de gelirlerini artırarak Facebook’u adeta internetin tek söz sahibi haline getirmeyi başarıyor. Mark Zuckerberg neye yatırım yapacağını gerçekten iyi biliyor diyebiliriz.