reklamı kapat

POPÜLER

Facebook işe alınacak 3 bin kişiyle şiddet görüntülerine savaş açıyor

En fazla kullanılan sosyal medya platformlarından biri olan Facebook son zamanlarda canlı yayında gerçekleşen korkunç olaylarla mücadele ediyor. Mark Zuckerberg‘in açıklamasına göre bu tarz olayların yeniden yaşanmasına engel olmak için Facebook, 3,000 kişiyi işe alacak.

Nisan ayı Facebook açısından zorlu bir dönem oldu. Cleveland ve Tayland‘da gerçekleştirilen iki farklı cinayet Facebook üzerinden canlı olarak yayınlandı. Facebook’un bu videoları kaldırma konusunda geç kalması da büyük tepki gördü. Kısaca hatırlatmak gerekirse Amerika’daki olayda 37 yaşındaki Steve Stephens “Paskalya avcına” çıktığını dile getiriyor ve 74 yaşındaki bir adamı vuruyordu. Tayland’daki olayda ise 20 yaşındaki Wuttisan Wongtalay daha 11 aylık olan kızının canına kıyıyordu. Bu görüntülerin herkese açık olarak paylaşılması, siteden kaldırılmasının saatler sürmesi ve bu süreçte geniş kitlelere ulaşması birçok farklı kesimden tepki aldı. Facebook da en kısa zamanda etkili bir çözüm yolu bulma sözü vermişti. Mark Zuckerberg’in açıklamalarına göre Facebook bu sözü 3,000 yeni moderatörü işe alarak tutacak. Bu moderatörler fotoğraf veya video halinde paylaşılan ve şiddet içeren görüntülerin hızla siteden kaldırılması için çaba harcayacak.

Zuckerberg bu adım sayesinde Facebook topluluğunun güvenli bir ortama sahip olmasını sağlamaya çalışacaklarını, bu tarz videoları olabildiğince hızlı şekilde kaldıracaklarını dile getirdi. 3,000 yeni çalışanın bu tarz problemlere engel olup olamayacağını ise zaman gösterecek.