reklamı kapat

POPÜLER

Facebook, Snapchat’in en önemli özelliklerinden birini daha kopyaladı

Facebook‘un Snapchat‘in tüm özelliklerini kopyaladığını düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Sosyal medya devi, Snapchat’ten bir özellik daha çaldı.

Facebook, Snapchat’in hikayeler özelliğini önce Instagram‘a, sonra WhatsApp’a ve Messenger ile Haber Kaynağına eklemesiyle rakibin de düşüşü başlamış oldu. Filtrelerden paylaşım şekline kadar Snapchat’i tamamen kopyalayan Facebook’un bu konuda hakkını vermek gerek. Zira kopyaladığı özelliklerle hem Instagram’da hem de WhatsApp’ta her gün 300 milyon aktif kullanıcıya erişebiliyor. Bu sayının her bir uygulama için ayrı ayrı geçerli olmakla beraber sadece Hikaye özelliğini kapsadığını belirtelim. Sosyal medya devinin Snapchat’in tüm özelliklerini kopyaladığını ve alabileceği başka hiçbir özelliğin kalmadığını düşünüyorsanız, o konuda da Facebook sizi yanıltmayı başarıyor. Snapchat’in sevilen ve kullanıcıları platformu daha çok kullanmaya iten özelliği de kopyalandı.

“İletişim sayacı”

Görünen o ki sosyal medya devi, geçmiş rakibinin bir başka özelliğini Messenger’a uygun görmüş. Snapchat’te kullanıcılar birbirleriyle düzenli iletişim halinde olduğunda, yani her gün “snapleştiğinde”, iletişimde olan kişinin isminin yanında emoji beliriyordu. Bu emoji iletişim sıklığına göre değişiyor ve yenileniyordu. Facebook şimdi bu özelliği bazı kullanıcılarda Messenger üzerinden test ediyor. Bu oyunlaştırmanın kullanıcılar üzerindeki etkisi araştırılıyor. Tabii bu durum için illa arkadaşınıza fotoğraf atmanıza gerek yok. Düzenli mesajlaştığınız takdirde bu “iletişim sayacı” işlemeye başlıyor. Tabii emoji desteğiyle beraber. Hatta başlangıç emojisi olarak şimşek figürünün seçildiği görülüyor.

Bu iletişim sayacının oluşturduğu seri Snapchat’in en popüler özelliklerinden biriydi. Açıkçası Messenger üzerinde nasıl etki edeceğini çok merak ediyoruz. Tabii özellik tüm kullanıcılara ulaştığı takdirde benzer bir güncellemenin Instagram ve WhatsApp’a da gelebileceğini şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.

YORUMLAR