reklamı kapat

POPÜLER

Facebook söyleneni yazıya çeviren teknoloji üzerinde çalışıyor

WhatsApp’ı satın aldıktan sonra mobil mesajlaşmada adeta tekel haline gelen Facebook, Messenger’dan da vazgeçme niyetinde değil. Aksine ilk göz ağrısını iyice geliştirmek isteyen sosyal ağ devi, devrim niteliğinde bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Facebook’un mesajlaşma araçlarından sorumlu ismi David Marcus’a göre, söylenenleri yazıya çeviren teknoloji üzerinde çalışmalara başlandı bile. Marcus, net tarih vermese de 2015 yılı bitmeden söz konusu özelliğin Messenger’daki yerini alacağını belirtti.

Yeni özelliğin Asyalı kullanıcılar için büyük rahatlık sağlayacağı kesin. Zira Asyalıların, ana dillerine uygun mesajlaşma karakterlerini kullanmalarının oldukça zor olduğu biliniyor. Sırf bunun için piyasada birçok çeşit mesajlaşma uygulaması var ancak bunların çoğu ya paralı ya da reklamlarla dolu. Marcus da bunun farkında olduklarını belirterek, bu ülkelerde kullanıcılara daha iyi bir mesajlaşma deneyimi sunacaklarını belirtiyor.

Söz konusu teknoloji yalnızca Asya ülkeleri için mi geliştiriliyor, bilmiyoruz ancak dünya çapında sunulursa büyük yankı uyandıracağı kesin. Elbette bunu her dile uygun olarak geliştirmenin vakit alacağını düşünürsek, –en azından Türkçe için– daha çok beklememiz gerek.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Facebook söyleneni yazıya çeviren teknoloji üzerinde çalışıyor” için 3 cevap

  1. Eleştirmen dedi ki:

    Peki zeki mürende bizi görebilecek mi? Şaka bi yana da zaten google ve apple bunları yapıyor. Google now ve siri olarak. Neyin devrimi neyin kafası ben anlamadım.

  2. Fahri dedi ki:

    Sesli asistan değil dictation özelliği yani söyleneni yazıya çevirmesi. Sadece mobil platformu olarak düşünme. Pc başında yazmak yerine söylerek yazmak güzel olmaz mıydı ?

  3. Eleştirmen dedi ki:

    Zaten asistan seni anlayıp ona göre arama vs yapıyor yani söylenen zaten yazıya dönüyor ve bildiğim kadarıyla chrome için beta aşamasında bu uygulama mevcut pc için. Sanki adamlar bişey icat etmişcesine bu haberi vermek biraz saçma geldi sadece.