reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan düşünce gücünü yazıya dönüştüren devrim niteliğinde teknoloji

21 Nisan 2017

Facebook, F8 konferansında gerçekleştirdiği toplantıda devrim niteliğindeki teknolojilerini kamuoyuyla paylaştı. Regina Dugan’ın yaptığı açıklama teknoloji dünyasında bomba etkisi yaratacağa benziyor. San Jose’deki yıllık F8 geliştirici konferansında açıklamada bulunan Dugan, Facebook’un gizli araştırma ve donanım laboratuarının insanların sadece zihinlerini kullanarak yazmalarını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştığını belirtti.

Facebook’un hedefi ise dakikada 100 kelime yazma kapasitesi olan sessiz bir konuşma sistemi kurmak. Bu sistemin akıllı telefonda yazabileceğinizden 5 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. Kullanıcıların bir sürü fotoğraf çekip sadece bazılarını paylaştıklarını söyleyen Facebook, tıpkı bunun gibi akıldaki düşüncelerden de sadece bir kısmının paylaşıldığını belirtiyor. Bahsedilen kavramın ise zaten tercih edilen kelimeleri alıp beynin iletişim merkezine göndermek olduğu ifade ediliyor. Ses hızı ve esnekliğiyle yazının gizliliğini kullanan bir iletişim yöntemi olan bu kavramı Facebook belirli ölçekte üretebilen, giyilebilir cihazlarla gerçekleştirmeyi planlıyor. Facebook tarafından geliştirilme aşamasında olan prototipin şu anda Stanford Üniversitesi’nde bir felçli hastada kullanıldığını belirtelim. Felçli kişinin bu sistem yardımıyla düşüncelerini kullanarak dakikada sekiz kelime yazabildiğinden bahsediliyor.

Facebook, insanların sadece zihinlerini kullanarak yazmalarını sağlayacak bir teknoloji haricinde farklı bir teknoloji üzerinde de çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. İnternet devinin insanların tenleriyle duymalarını sağlayacak bir projesi daha var. Facebook bunu gerçekleştirerek ten aracılığıyla iletişim sağlayacak donanım ve programlar üzerinde çalışıyor.

YORUMLAR