reklamı kapat

POPÜLER

Facebook

Facebook’tan tam 267 milyonluk büyük veri sızıntısı!

Sosyal medyanın en büyük ismi devi Facebook, 2019’u çok büyük bir veri sızıntısı ile kapatıyor. Durum bu sefer gerçekten kötü durumda.

Kısa süre önce hatırlarsınız 29 bin kadar Facebook çalışanın başta banka verileri olmak üzere kişisel bilgileri, şifrelenmemiş bir sabit disk aracılığıyla çalındı. Bir çalışanın otomobilinden çalındığı aktarılan bu sabit disk, gelen bilgilere göre tam olarak banka hesap numaraları, çalışan isimleri, sosyal güvenlik numaralarının son dört rakamı, maaşlar ve ikramiyeler hakkında önemli verileri içeriyordu. Bu olayın üstüne çok daha büyük bir sızıntının haberi geldi. Söylendiği kadarıyla tam 267 milyon kullanıcının Facebook ID’si, hesaba bağlı telefonu numarası ve tam adı sızdırıldı. Bir internet sitesinde tam iki hafta boyunca herkese açık kaldığı söylenen bu veri, gerçekten oldukça korkutucu ve inanılmaz görünüyor. Bu verilerin tam olarak nasıl elde edildiği ise bilinmiyor. Durumun bizim için güzel yanı ise 267 milyon verinin büyük bölümünün ABD vatandaşlarına ait olması. Yani sızıntı özellikle ABD üzerine yapılmış. Ancak yine de genel olarak çok kötü olan bu durum, firmanın hali hazırda felaket olan 2019 karnesine bir eksi daha eklemiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, kendi işletim sistemini geliştiriyor

Firma, The Information tarafından verilen bilgiye göre kendi işletim sistemini geliştirmeye başladı. Bu projenin başına Windows NT işletim sistemiyle tanınan tecrübeli isim Mark Lucovsky‘yi koyduğu söylenen firma, süreçte çok ciddi görünüyor. Sosyal medya devi kendi işletim sistemiyle donanım tarafında yazılımsal olarak bağımsız olmak istiyor. Ancak bu sürekli ortaya çıkan veri skandalları hazırlanan işletim sistemi için fazlasıyla korkutuyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un yeni nesil oyun konsolu