reklamı kapat

POPÜLER

Google Google+

Google’dan ortaya çıkan büyük veri sızıntısı sonrasında sürpriz Google+ hamlesi

İnternet devi Google, internet dünyasına bomba gibi düşen bir haberle gündeme geldi. Ortaya çıkan büyük sızıntı sonucunda sürpriz bir Google+ hamlesi atıldı.

Google+, bilmeyenler için Google’ın Facebook ve Twitter karşısında büyük bir yenilgi aldığı sosyal medya platformu. Uzun süredir kapanacağı söylenen platform, kullanıcılarına kötü bir şekilde veda ediyor. Evet veda ediyor diyoruz çünkü Google+ “son kullanıcı için” resmi olarak kapatılıyor. Bugün sosyal ağı kullanan kişilerin verilerini sızdırdığı ve bunu kimseye söylemediği ortaya çıkan firmanın, detaylı yasal incelemeden korktuğu için sızıntının üzerini kapattığı iddia ediliyor. The Wall Street Journal tarafından ortaya çıkarıldığı kadarıyla sızıntı “Google+ People API” içerisinde bulunan bir bug nedeniyle meydana gelmiş. Bu açığı mart ayında bulduğu ve kapattığı söylenen firma, buna karşın 2015 ve 2018 arasında gizlenmiş kullanıcı verilerine üçüncü parti geliştiricilerin erişmesine izin vermiş durumda. Bu veriler arasında kullanıcı isimleri, e-posta adresleri, doğum tarihleri, cinsiyet, profil fotoğrafları, yaşanılan yerler, meslek ve ilişki durum yer alıyor. Yani en kilit detayların başkasının eline geçtiği söyleniyor. Bu veri sızıntısından tam 500 bin kullanıcının etkilendiği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google+, şirketler için açık kalmaya devam edecek

Daha önce de aktardığımız kadarıyla 2015 yılında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaştığı belirtilen sosyal medya kanalı, genel olarak daha ciddi konulara ve içeriklere hitap ediyor. Bu açıdan gençleri ve eğlence amacını tam olarak yakalayamayan platform, özellikle Türkiye’de neredeyse hiç kullanılmıyor. Bir de üstüne gelen bu veri sızıntısı, sonun başlangıcını beklenden daha erken getirmiş gibi görünüyor.

İlgili Video

Şirketin yeni tanıttığı ilginç servislerinden