reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google için ortaya çıkan sürpriz işlemci gelişmesi

İnternet devi Google, akıllı telefon tarafında Apple, Samsung ve Huawei’nin izinden önemli bir işlem adımı atacak gibi görünüyor.

Google hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde Samsung ile bağlantılı bir işlemci haberi ile gündeme gelmişti. Samsung’un Google için özel bir Exynos işlemci tasarladığı ortaya çıkmıştı. Bu konuda ortak olarak çalışma yaptıkları aktarılan ikili, Google’ın gelecek telefonlarına Snapdragon yerine özel Exynos işlemciler ile güç verecek açıklamaları yapılmıştı. Yıl sonunda çıkacak cihazlarda karşımıza çıkabilecek bu Mali MP20 GPU üstüne kurulan sekiz çekirdekli işlemci, ilk olarak orta seviyede kullanılacak şeklinde haberler gelmişti. İşte bunun üstüne Google ile alakalı bir işlemci haberi daha gündeme geldi. Söylendiği kadarıyla firma Apple, Samsung ve Huawei gibi kendi işlemcisini geliştiriyor. Bu işlemciyi Pixel telefonlar ve Chromebook’larda kullanmak istediği aktarılan internet devi, işlemci konusunda bağımsız olmak istiyor gibi görünüyor. Şimdilik “Whitechapel” kod adıyla geçen sekiz çekirdekli işlemci, Samsung’un 5 nm üretim sürecinden çıkacak deniyor. Bu işlemcinin 2021’de hayatımıza girmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google kendi işlemcisi ile fark yaratabilir

Bu durum elbette Snapdragon işlemcilerin arkasındaki isim olan Qualcomm için kötü bir haber. Çünkü firmalar artık donanım konusunda daha çok bağımsız olmanın yollarını arıyor. Biliyorsunuz Apple yakında dizüstü pazarında dahi kendi işlemcilerini kullanmaya hazırlanıyor. Bu tarafta da Intel için kötü bir haber bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Huawei’nin güçlü modelleri ile tanışın