reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy

Samsung, sadece “Galaxy” serisine özel işlemci geliştiriyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, bugün sadece “Galaxy” serisine özel işlemci geliştiriyor haberi ile gündemde.

Samsung, bu sabaha ilginç bir işlemci haberi ile gündeme geldi. Burada paylaştığımız haberde Galaxy S23 serisinin üç farklı işlemci kullanılabileceği aktarıldı. Firmanın yeni telefonlarına MediaTek imzalı işlemcileri koymayı düşündüğü haberlerinin çıktığı günde, önemli bir resmî açıklama geldi. Samsung mobil departmanını başındaki isim olan ve son dönemde GOS üzerinden ciddi şekilde eleştirilen TM Roh, “Özellikle Galaxy cihazlar için geliştirilen işlemciler üreteceğiz” dedi. Samsung biliyorsunuz çok uzun zamandır “Exynos” adı altında kendi işlemcilerini üretiyor. Ancak bu işlemcileri sadece Samsung kullanmıyor. Bu işlemciler başka firmalara da satılıyor. Aynı zamanda Samsung’un Exynos işlemcileri ile telefonlarını üreten birimleri aynı çatı altında olmasına rağmen MX ve LSI olmak üzere ayrı firmalar. Bu iki firmanın arasında alım-satım tarzında bir ilişki olduğu belirtiliyor. Yani iki isim bir aşamaya kadar bağımsız çalıyor.

Yeni geliştirilecek işlemciler ise yüksek ihtimalle sadece Galaxy telefonlara giriş yapacak ve telefonları üreten mobil departman tarafından özel olarak geliştirilecek. Firmanın bu işlemcileri Galaxy tablet modellerine dahi koyması beklenmiyor. Peki bunun faydası ne olacak? Galaxy’lere özel bu bahsi geçen yeni işlemciler, Exynos işlemcilerden daha da iyi donanım ve yazılım optimizasyonu getirebilir. Bunun sayesinde de cihazlar çok daha performanslı ve az enerji harcar hale gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu arada başka firmalar da kendi telefonlarında kullanmak adına işlemciler geliştiriyor. Bu konuda en önemli isimlerden birisi OPPO ve firmanın süreçteki çıkışı 2023 itibarıyla yapması bekleniyor. Xiaomi’nin de süreçte bazı önemli çalışmaları bulunuyor. Google ve Apple gibi isimler de akıllı telefonlarında kendi işlemcilerini kullanıyor.

Samsung işlemci gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle