reklamı kapat

POPÜLER

Samsung GOS LOG Tasarım

Samsung, GOS çözümünü One UI 4.1’e entegre etti

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, GOS konusunda güzel bir adım attı. Çözüm One UI 4.1’e entegre edildi.

Advertisement

Kaçıranlar için bir kez daha kısaca özet geçelim. Samsung’un bazı telefonlarda ve tabletlerde yüklü Game Optimizing Service (GOS) üzerinden tam 10 bin kadar uygulamanın performansını kıstığı ortaya çıktı. Süreç GOS’un açılımından farklı olarak sadece oyunları da kapsamıyor. Microsoft Office uygulamaları, Netflix, Google Keep, TikTok ve Samsung’un kendi Secure Folder, Cloud, Pay ve Pass gibi uygulamaları da performansı kısılan uygulamalar arasında bulunuyor. Testlere göre performansı kısılan uygulamalar arasında 3DMark, Antutu, PCMark, GFXBench ve GeekBench 5 gibi performans testleri yer almıyor. Yani performans testlerinde telefonların gücünden sonuna kadar yararlanılıyor, diğer uygulamalarda ise pil – performans – akıcılık üçlüsünde optimizasyon yapılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda bu durum tepki çektiği ve süreçte kullanıcılara seçme şansı tanınmadığı için bir geri adım atıldı. Samsung, resmî açıklama yaptı ve GOS’un uygulama / oyunlar için GPU ile CPU’yu optimize ettiğini ve yakında GOS’a bir “performans” modunun geleceğini duyurdu. Bu güncelleme geçtiğimiz günlerde ilk olarak Samsung Galaxy S22 serisi için Güney Kore’de gönderildi. Çıkan güncelleme ile Galaxy S22 serisi, özellikle oyunlarda CPU ile GPU’nun gücünden sonuna kadar yararlanmaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GOS özelinde bir yasal soruşturma ile dahi karşı karşıya kalan Samsung, bu konuda en son bir özür ile gündeme gelmişti. Samsung DX CEO’su JH Han, GOS için özür dilemiş ve hatalarını kabul etmişti. GOS’un sadece telefon performansını optimize etmesi için geliştirildiğini aktaran JH Han, GOS’un şirketin maliyet azaltma çabalarının bir parçası olduğunu söyleyen iddiaları da net olarak reddetti.

İşte bu GOS odaklı çözüm, sadece Galaxy S22 serisi değil eski telefonlara da geliyor. Hatta Samsung çözümü detaylarına burada yer verdiğimiz One UI 4.1 arayüz yapısı ile beraber sunmaya başlamış durumda. Yakın zaman önce One UI 4.1’e kavuşan telefonlarda GOS’un performansa olumsuz etkisi ortadan kalkıyor. One UI 4.1 alan birçok telefon ilk aşamada Galaxy S22 ile sunulan bazı yeniliklere de kavuşuyor.

Samsung gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın