reklamı kapat

POPÜLER

Samsung GOS

Samsung, GOS için çözüm getiren ilk güncellemeyi yayınladı

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, GOS konusunda gündemden düşmüyor. Bu sefer sözü verilen bir adım atılmış durumda.

Kaçıranlar için Samsung, bazı telefonlarda yüklü Game Optimizing Service (GOS) üzerinden tam 10 bin kadar uygulamanın performansını kısıyor. Bu uygulamalar için yayınlanmış bir liste dahi bulunuyor ve süreç sadece GOS’un açılımından farklı olarak oyunları kapsamıyor. Microsoft Office uygulamaları, Netflix, Google Keep, TikTok ve Samsung’un kendi Secure Folder, Cloud, Pay ve Pass gibi uygulamaları da performansı kısılan uygulamalar listesinde bulunuyor. Testlere göre performansı kısılan uygulamalar listesinde 3DMark, Antutu, PCMark, GFXBench ve GeekBench 5 gibi performans testleri ise yer almıyor. Yani performans testlerinde telefonların gücünden sonuna kadar yararlanılıyor, diğer uygulamalarda ise pil – performans – akıcılık üçlüsünde optimizasyon yapılıyor.

Geçtiğimiz günlerde bu durum tepki çektiği ve süreçte kullanıcılara seçme şansı tanınmadığı için bir geri adım atılmıştı. Samsung, resmî açıklama yapmış ve GOS’un uygulama / oyunlar için GPU ile CPU’yu optimize ettiğini ve yakında GOS’a bir “performans” modunun geleceğini duyurmuştu.

Şirket tam olarak bu konuda sözünde durdu ve bugün ilk olarak Samsung Galaxy S22 serisi için GOS güncellemesi yapıldı. Bu şimdilik sadece Güney Kore’de çıkan yeni güncelleme ile Galaxy S22 serisi, özellikle oyunlarda CPU ile GPU’nun gücünden sonuna kadar yararlanabilecek. Bu güncelleme yüksek ihtimalle çok yakında diğer telefonlar ve ülkeler için de sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung hakkında geçtiğimiz hafta GOS özelinde bir soruşturma dahi açılmıştı. Fair Trade Commission FTC’ye göre şirket, Galaxy S22 reklamlarında kullandığı “en iyi performans” ibaresiyle reklam yasasını ihlal etti.

FTC, firmanın burada kullanıcıları yanılttığını söylüyor ve bunun arkasında direkt olarak GOS ile performansın kısılması yer alıyor. FTC’nin soruşturması yüksek ihtimalle Samsung’un GOS’a gelen son güncellemesi ile tam olarak kapatılacak ve firmaya herhangi bir ceza çıkmayacak.

Samsung gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın