reklamı kapat

POPÜLER

facebook vs youtube

Facebook’tan YouTube’u bitirecek video paylaşım hamlesi

YouTuber’ların en büyük şikayetlerinden biri her ne kadar platformu bir cehenneme çevirse de YouTube‘un tekel olmasıydı. Video üreticilerin gidecek başka karlı bir plaformu olmaması onları bir nevi YouTube’a mecbur bırakıyor. Ancak Facebook bunu değiştirmek istiyor.

YouTube’un içerik üreticilerine olan tavrı son zamanlarda giderek artan büyük bir memnuniyetsizliğe sebep olmuş durumda. Ancak pazardaki ikinci bir karlı platformun olmayışı, içerik üreticilerini popüler video paylaşım platformuna adeta mahkum ediyor. Pazardaki açıkları yakalama konusunda hayli tecrübeli olan Facebook ise yeni hamlesiyle içerik üreticilerini kendine çekmeyi planlıyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz ağustos ayında Facebook, Watch isimli platforma entegre video paylaşım sekmesini müjdelemişti. Ancak ilk etapta televizyon benzeri bir servis olan Watch şimdi erişimini genişletmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook Watch, direkt YouTube’u hedef alıyor

CNBC‘nin haberine göre sosyal medya devi diğer içerik üreticilerin de video çekip Watch’ta yayınlamasına izin verecek. İlk versiyonda içeriklerin haklarını satın alan sosyal medya devi şimdi ise içerik haklarına dokunmadan video paylaşımını mümkün kılmayı planlıyor. Tıpkı YouTube’daki gibi içerik üreticileri içeriklerini ücretsiz olarak Watch platformunda yayınlayabilecek. Para idaresi ise tıpkı popüler video paylaşım uygulamasındaki gibi olacak. Yani Facebook reklam gelirinde kesinti yapacak. Sosyal medya devinin Watch sekmesinde yayınlanan videolar için geliştireceği topluluk kuralları ise merak konusu. Zira YouTube’un kurallarını sıkılaştırmasının başında zaten reklam verenleri memnun etmek yer alıyordu. Şimdilik konuyla ilgili gelişmeler söz konusu güncellemenin yakında yapılacağı yönünde. 2,07 milyar kullanıcıya ulaşabilen sosyal medya devi hem video üreticileri hem de reklam verenler için geniş bir erişim vadediyor.

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Facebook oyun yayınlarına da izin vereceğini duyurmuş ve Twitch‘in tahtına da göz dikmişti. Görünen o ki sosyal medya devi video alanında da büyümeye kararlı.

Watch sekmesinin ağustos ayında yayınlanan tanıtım videosuna haberin devamından ulaşabilirsiniz.

Video