reklamı kapat

POPÜLER

Facebook uzun süreli videolara öncelik vermeye hazırlanıyor

Uzun süreli videolar izlemek genellikle sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle de sosyal  ağlarda kısa videoların paylaşıldığına daha çok şahit oluyoruz. Fakat bazı iyi içerikli uzun videolar dakikalar boyunca ekran başına kilitleyebiliyor ve yüksek izlenme rakamlarına ulaşıyor. Facebook uzun süreli ve kaliteli içerikli videoları ödüllendirmeye hazırlanıyor.

Geçen günlerde yaptığımız haberde Facebook’un videoların arasında reklam almaya başlayacağını sizlere aktarmıştık. Bu yeni sistemle birlikte videoların 20. saniyesinde reklam gireceği belirtilmişti. Videoların 20. saniyesinde reklamın girebilmesi için elbette oldukça uzun süreli videolara ihtiyaç duyuluyor. Facebook da içerik üreticileri daha uzun videolar hazırlamak için teşvik ediyor.

Yeni sistemle birlikte kullanıcının hangi türdeki videoların yüzde kaçını izlediği algılanabiliyor. Haber akışı buna göre şekilleniyor. Facebook bu değişikliğin sayfalar için çok büyük değişiklikler olacağı anlamına gelmese de rakamlarda bazı artış ve azalışların yaşanacağını da belirtiyor. Zira uzun süreli videolar haber akışında kendisine daha çok yer bulurken kısa süreli videoların ise izlenme sayılarının azalacağı ifade ediliyor. Uzun süreli videolar için böyle bir ödüllenme sistemi geldiği için kısa süre içerisinde sayfalarda uzun videoların yer almaya başladığını görmemiz işten bile değil. Söz konusu yeniliğin önümüzdeki haftalarda kademeli olarak uygulanacağı ifade ediliyor.