reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’ta 360 derecelik video dönemi başlıyor [Video]

Facebook uzun zaman süren sessizliğini bozdu ve bombaları ardı ardına patlattı. Oculus Rift‘i satın almasına rağmen sanal gerçeklik alanında çok büyük bir atılım yapmayan Facebook, nihayet ünlü sanal gerçeklik gözlüğünün Facebook’ta yayınlanacak 360 derecelik videolarda kullanılacağını duyurdu.

Küresel video” olarak adlandırılan bu yeni videolar, Google’ın sokak görünümünde olduğu gibi 360 derecelik videolar izlemenizi sağlıyor. Oculus Rift ile bu videoları izleyen kullanıcılar, başını çevirdikleri her yeri rahatça görebiliyor. Facebook’un belirttiğine göre bu videolar 24 adet yüksek kaliteli kamera ile çekiliyor. Kameraların bu denli fazla olması, her noktanın kaliteli bir şekilde görünebilmesini sağlıyor. Bu türdeki videolar Oculus Rift’in haricinde Facebook’un haber kaynağında da görüntülenebiliyor. Dolayısıyla sanal gerçeklik cihazına sahip olmayanlar da bu deneyimden mahrum kalmamış oluyor.

Facebook’a 360 derecelik video desteğinin ne zaman geleceği bilinmiyor. Ayrıca şu anda kullanıcıların böylesine gelişmiş videoları nasıl hazırlayacağı da meçhul. Fakat bu tür videoların artması ile birlikte önümüzdeki dönemlerde 360 derecelik video çeken cihazların sayısında artış gözlemlenebileceğini de belirtelim.

VİDEO

YORUMLAR