reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’ta kaç “gerçek” arkadaşınız var?

Facebook’ta ister 50 arkadaşınız olsun ister 500; sanal dünyada en “sosyal” siz de olsanız, aşırı popüler ve dost canlısı biri gibi de görünseniz gerçek hayatta bunun pek bir karşılığı yok. Zira araştırmalara göre “gerçek” Facebook arkadaş sayınız en fazla 5!

Oxford’dan Robin Dunbar’ın yürüttüğü araştırmada, İngiltere’deki 3.375 Facebook kullanıcısı gözlem altına alındı. Yaşları 18 ile 65 arasında değişen kullanıcıların ortalama Facebook arkadaş sayısı 150 olarak kaydedildi. Ancak kullanıcılara içlerinden kaçını kendinize yakın hissediyorsunuz?” diye sorulduğundu cevap ortalama 27,6 oldu. Daha da kötüsü kullanıcılara “ihtiyacınız olduğunda kaçı yardımınıza koşar?” sorusu yöneltildiğinde ortaya çıktı. Kullanıcıların bu soruya verdiği ortalama sayı ancak 4,1 oldu.

Üstelik Dunbar, Facebook arkadaşlarının 150’den daha çok olmasının sonucu pek etkilemeyeceğini, online dünyada aşırı aktif olmanın gerçek hayatta pek karşılık bulmadığını belirtiyor. Nitekim yine araştırma sonuçlarına göre, nispeten daha az online arkadaşa sahip olan yaşlı kullanıcıların gerçek hayatta daha aktif ve daha çok arkadaşa sahip olduğu sonucu çıkıyor.

YORUMLAR