reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’tan mobil reklam ağı atağı: Audience Network [Video]

Son olarak 2011 senesinde gerçekleştirdiği F8 Geliştirici konferansını üç yıl aradan sonra tekrar düzenleyen Facebook, bu yılki etkinlikte yeni reklam ağı “Audience Network”ü duyurdu. Geliştiricilere birtakım ayrıcalıklar tanıyan platformun en büyük rakipleri ise Google ve Twitter.

Dün akşam saatlerinde düzenlenen etkinlik çerçevesinde yeni servisleri ve düzenlemeleriyle kamuoyunun karşısına çıkan internet devi, mobil alana dair uzun süredir beklenen belki de en somut adımını nihayet attı. Öyle ki özellikle son dönemdeki çalışmalarıyla akıllı cihazlardaki elini güçlendirmek istediğini üstü kapalı da olsa dile getiren Mark Zuckerberg, “Hedef Kitle Ağı” reklam ağıyla yazılım geliştiricileri hedef alıyor. Satış ve ödeme ile uğraştırmadan uygulama reklamlarında direkt Facebook üzerinden işlem yapılabilmesini sağlayan sistem, mevcut Facebook API’lere ufak çaplı kod entegre edilerek kullanılabiliyor.

Uygulama geliştirilmesine her zaman destek verdiklerini dile getiren Zuckerberg, bunu paraya çevirmek için ilk defa gerçekçi bir yol sunduklarını ifade ediyor. Reklamverenlerle geliştiriciler arasında köprü kurarak doğru kitlelere ulaşılmasını sağlayan platform böylelikle ürün pazarlamada başarı sağlıyor. iOS ve Android’de 320×50 piksel banner, tam ekran ve doğal reklam API’lerine izin veren  “Audience Network”, Google’ın AdMob ve Twitter’ın MoPub servislerine rakip olarak gösteriliyor.

VİDEO