reklamı kapat

POPÜLER

Facebook’tan Snapchat’e rakip uygulama: Flash

Snapchat‘i satın almak konusunda başarısız olan Facebook farklı bir strateji izlemeye karar verdi. Snapchat’e benzer özellikleriyle dikkat çeken yeni bir uygulamayı kullanıma sundu.

Sosyal medya devi Facebook bir süredir Snapchat’in popülerleşen özelliklerini farklı mecralarına uyarlıyordu. Instagram‘a eklenen hikayeler özelliği, Facebook Messenger‘a süreli mesaj özelliğinin koyulması ve Facebook‘a fotoğraf filtrelerinin eklenmesinin ardından direkt olarak Snapchat’e rakip olabilecek bir uygulama geliştirildi: Flash.

Flash’a eklenen filtreler, maskeler ve hatta köpek kulakları bile Snapchat’e olan benzerliğiyle dikkat çekiyor. Tabii Facebook zaten varolan özellikleri kopyalayarak değil, farklı bir noktadan başarı yakalamayı umuyor. Bu yeni uygulama 25 MB ağırlığında. Hatırlarsanız kısa bir süre önce Facebook ve Messenger’ın sadeleştirilmiş versiyonlarını kullanıma sunulmuştu. Mecra bu sayede internet bant genişliğinin az olduğu veya kullanıcıların daha eski model akıllı telefonları tercih ettiği bölgelere hitap etmeyi başarmıştı. Snapchat 75 MB‘lık ağırlığıyla ve bazı özelliklerin her akıllı telefonda kullanılmamasıyla bu alanda büyük bir eksiğe sahip. Facebook da tam olarak bunu değerlendirmeyi amaçlıyor. Bu sayede git gide popülerliğini artırıp kullanıcıların tercihi haline gelmeyi umuyor.

Flash şimdilik sadece Brezilya‘da kullanıma sunuldu. Kısa bir süre sonra farklı pazarlara da açılması bekleniyor.