reklamı kapat

POPÜLER

Facebook Messenger

Facebook Messenger’da yeni gizlilik dönemi başlıyor

Popüler mesajlaşma uygulamalarından Whatsapp geçtiğimiz nisan ayında baştan uca şifreleme sistemine geçiş yapmıştı. Şimdi benzer bir özellik Whatsapp’ın sahibi Facebook‘a da geliyor.

Kullandığımız sosyal medya mecraları, ziyaret ettiğimiz internet siteleri ve akıllı telefonlarımız bizlerle ilgili önemli pek çok bilgiyi depoluyor. Tüm bu veri havuzundan uzakta, özel hayatın gizliliğe prensibine uygun uygulamalar bulabilmek oldukça zor. Geçtiğimiz bahar aylarında Whatsapp bu konuda ciddi bir adım attı ve bünyesinde yapılan tüm konuşmaları baştan uca şifreleme dönemine geçti. Böylece 1 milyar kullanıcısının güvenliğini sağlamlaştırmış oldu. Whatsapp müdavimleri bu sayede konuşmalarının üçüncü şahısların eline geçmeyeceğinden emin, içleri rahat bir şekilde yazışabiliyor. Şimdi Whatsapp’ı 2014 senesinde satın alan Facebook da benzer bir uygulamaya geçiş yapıyor.

Facebook sözcüsü uzun zamandır beklenen bu ekleme hakkında WIRED‘a konuştu. Güncelleme “Mesajlarınız zaten güven altındaydı ancak gizli sohbetler özelliğiyle yazışmalar sadece bir cihazdan diğerine gidecek şekilde şifrelenecek.” sözleriyle özetlendi. 900 milyon kişinin kullandığı Facebook Messenger‘ın yeni güncellemesi açıklama kısmında bu özellikten bahsetmiyor. Ancak güncellemeyi yaptıktan sonra Yeni Mesaj seçeneğine bastıktan sonra sağ üstte Gizli butonu da beliriyor. Bu özellik kullanıcılara Snapchat gibi süresi belli mesajlar yollama imkanı sunuyor. Kullanıcılar yolladıkları mesajlara beş saniyeden, bir güne kadar bir ömür belirleyebiliyor.

Gizliliğe önem veren kullanıcılar uzun zamandır bu konuda iyi bir itibarı olan Signal‘ı tercih ediyordu. Yakın zamanda Google da benzer özelliklere sahip Allo Messenger‘ı kullanıma sunmuştu. Facebook Messenger onlardan farklı olarak bunu tüm konuşmalara uygulamıyor, seçtiğimiz zamanlarda kullanılmasına müsade ediyor.