reklamı kapat

POPÜLER

FBI’ın yapay zekası suçluları dövmesinden tanıyor

Dövmelerin direkt olarak suç örgütleriyle bağlantısı olmasa da çetelerin kendilerine ait işaretleri vücutlarına dövme olarak yaptırdığı biliniyor. FBI bu işaretleri algılayabilen yapay zekasıyla birlikte suçluları yakalamayı daha kolay bir hale getirmeyi hedefliyor. 

Sistem insanların yaptırdıkları dövmenin şeklinin ne anlama geldiğini ve bu şekilde dövmeye sahip olanların hangi örgüte üye olduğunu bulabiliyor. 2014 yılından beri geliştirilen sistem, aramayı yapabilmek için 15 bin adet fotoğraftan oluşan bir veritabanından faydalanıyor. İleride suçlulardan alınacak 100 bin adet daha dövme görselinin havuza ekleneceği ve yapay zekanın dövme örneklerini bu havuzdakilerle karşılaştıracağı ifade ediliyor.

Üzerinde çalışılan sistem gayet mantıklı gibi görünse de akıllara bazı soru işaretlerini getiriyor. Yıllar önce suç işlemiş olan ve cezasını çektikten sonra normal hayata geri dönmeyi amaçlayan kişilerin yaptırdığı dövmelerin ne olacağı merak konusu. Yapay zeka bu kişileri direkt olarak suçlu kategorisinde değerlendireceği için hem sistemin işleyişi yavaşlayabilir hem de artık suça bulaşmayan kişiler de mağdur duruma düşebiliyor. FBI’ın bu konunun üstesinden nasıl geleceği şimdilik bilinmiyor.