reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

3D yazıcı MakerBot şimdi dövme de yapabiliyor [Video]

Dövme yaptırmak şüphesiz ki büyük cesaret gerektiriyor. Seçtiğiniz tasarımı yıllar sonra beğenmemeniz gibi bir durum ihtimal dahilinde, ancak bundan daha da korkutucu olan dövme sanatçısının çizim sırasında elini kaydırması veya kafamızdakinden çok farklı bir çizim yapması. Son günlerde her taşın altından çıkan 3D yazıcı bu konuda da bir çözüm sunabilir mi? Fransa’daki bir grup öğrenci neden olmasın diye düşünerek işe koyulmuş.

Fransız öğrenciler bir MakerBot 3D yazıcıdaki normal ucu çıkarıp yerine bir dövme cihazı yerleştirmiş, üstelik bunu birkaç saat gibi kısa bir sürede yapmışlar. Temelde katman üzerine katman ekleyerek çalışan 3D yazıcılar ile dövme tabancalarının yaptığı işlem birbirine en azından sergilenen hareketler açısından çok benziyor. Normalde plastik katmanlar oluşturmak için kullanılan hareketler, bu öğrencilerin projesinde mürekkep katmanı oluşturmak için kullanılmış. Deneme için basit gibi görünen, ancak en ufak hatayı dahi gizleyemeyeceğiniz bir daire deseni seçilmiş.

İlk deney insan derisine benzer başka bir malzeme üzerinde yapılmış. İnsan üzerinde yapılacak ilk denemelere geldiğinde gönüllü bulmak gayet kolay olsa da, kemik, kas ve organların üzerinde yer alan insan derisinin yapay malzeme gibi düz bir yüzey oluşturmaması aslında ciddi bir sorun. Videoda da görüldüğü üzere elde edilen sonuç fena görünmüyor, ancak mükemmel de değil. Ancak normalde dövme yapılırken deri gerdirilerek nispeten düz bir yüzey elde edilirken bu deneydeki yüzey böyle bir destekten yoksun, dolayısıyla sonuç aslında epey etkileyici. Gerçi sonuçlar istediği kadar etkileyici olsun, son tahlilde kimsenin kendini bir robota teslim etmek istediğini sanmıyoruz.

VİDEO