reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Geleneksel dövmelere 3D baskı alternatif

3D baskı teknolojisi, dövme alanında da kendini gösteriyor. Artık herhangi iki boyutlu bir tasarımı üç boyutlu bir objeye dönüştürüp “dövme” olarak kullanabilirsiniz.

Advertisement

Üç boyutlu dövmeler iki boyutlu tasarımların fiziksel versiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Metamorphosis olarak isimlendirilen proje, daha az kalıcı ve geleneksel dövmeler gibi direkt müdahale olmadan uygulanabilecek bir alternatif. İnsanlara kendilerini ifade etmek için yeni bir alternatif sunan bu üç boyutlu dövmeler kolay uygulanabiliyor ve deri dostu materyaller kullanılarak “yapıştırılıyor”. Öte yandan deri üstünde üç boyutlu ikinci bir materyal olması günlük hayatta ne kadar kullanışlı olur bilinmez. Ancak geleneksel dövmelere nazaran daha dikkat çekici bir yapıda olacağı su götürmez bir gerçek.

SLS teknolojisiyle basılan modeller tıpkı geleneksel dövmelerde olduğu gibi kullanıcının isteğine göre şekilleniyor. 3D yazıcıların sunduğu özgürlükle kullanıcılar istedikleri gibi dövme oluşturabiliyor. Deri dostu yapıştırıcılarla vücuda yapıştırılan dövmeler kullanıcıların isteği üzerine rahatlıkla çıkarılabiliyor. Böylelikle zaman içinde pişman olma, fikir değiştirme gibi durumların da önüne geçilmiş oluyor. Söz konusu yapıştırıcıları sunduğu dayanıklılıkla ilgili ise net bir bilgi söz konusu değil. Ancak çıkarılan dövmeyi yeniden aynı materyalle deriye uygulamanız mümkün. Projeyle ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.