reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari

Ferrari cephesinden 812 Superfast sahibi milyonere dava uyarısı!

05 Ağustos 2019

Ferrari tarafından dünyaca ünlü modacı Philipp Plein’e gönderilen dava mektubu, markanın algısı ve ticari faaliyetler üzerine şekilleniyor.

Bir Ferrari sahibi olmanın sadece süper otomobil almanın ötesinde olduğuna hiç şüphe yok. Enzo Ferrari’nin motor sporlarıyla başlayarak şekillendirdiği süreç, otomobil tutkusu ve kültürünün de iliklere kadar hissedileceği bir nokta artık. Hal böyle olunca Ferrari satın alanların o kültüre olan özeni de marka tarafından gayet ciddi şekilde takip ediliyor. Daha önceden Ferrari satın almayanlara bazı modellerin satılmaması veya absürt modifikasyonların ardından araç sahiplerine mektupla uyarı gibi olayları anımsamak da mümkün. Bahsettiğimiz bu olaylar listesine yenisi ekleme vaktimiz geldi. Ünlü modacı Philipp Plein‘in merkezinde olduğu olayda, Ferrari avukatları tarafından gönderilen mektubun örneğini de görmek mümkün.


“Ferrari markasısının değerlerine zarar geliyor”

Plein’in 1,8 milyon takipçili sosyal medya hesabından duyurduğu mektupta, modacının kendi ürünleri üzerinden yaptığı paylaşımlara vurgu yapılıyor. Mektubun satır başlarına baktığımızda ise; “Bu fotoğraflarda Ferrari markasının bir başka markanın/ürünün öne çıkarılması amacıyla kulanıldığını görüyoruz. Bununla birlikte Ferrari’nin marka algısına tamamen aykırı ve değerlerine zarar veren durum söz konusu.” ibareleri üzerinden önümüzdeki sürecin resmi organlar üzerinden davaya uzanacağını ifade ediliyor. Bu mektubu büyük bir hayal kırıklığı olarak nitelendiren Plein ise; “Otomobilleri, özellikle Ferrari’yi çok seven birisiyim. İlk Ferrari’mi bundan 10 yıl önce almakla birlikte bir süre önce de anneme doğum günü hediyesi olarak bir tane aldım. Şahsen böyle önemli bir şirketten böylesine mektup almak saçmalıktan başka bir şey değil. Avukatlarınız üzerinden böyle şeyler yapmaya devam ederseniz, sadık müşterilerinizi kaybedeceksiz.” ifadelerine yer verdi. Paylaşımlarını hesabından kaldırmayan modacı ile marka arasındaki gerilimin nasıl sonlanacağı merak konusu. İtalyan üretici 2014 yılında da ünlü DJ DeadMau5 tarafından Nyan Cat ile kaplanan 458 Spider üzerinden benzer bir süreç yürütmüştü.