reklamı kapat

POPÜLER

Fiat Citroen Ami

Fiat cephesinde Citroen Ami’ye kardeş hazırlığı

2021 yılında satış adetleri olarak hiç fena bir performans sergilemeyen Citroen Ami için Fiat cephesi de kendi yorumunu devreye katıyor.

Citroen’in şehir içi ulaşımda dikkatleri üzerine çeken bir çözüm ortağı olarak sunduğu Ami, Avrupa sonrası Türkiye’de de şimdiden ilgi görüyor. Henüz resmi olarak perakende satışlarının başlamamasına karşın, ticari kullanım amacı üzerinden yollarda ilk örneklerini görmeye başladığımız model, içerisinde bulunduğu sınıf gereği günlük ihtiyaçları karşılama konusunda öne çıkıyor. 75 kilometreyi bulan sürüş menziliyle pek çok kişi için cazip bir arkadaş olan Ami, süreç içerisinde grubun içerisinde konumlanan Opel’in ürün gamına Rocks-e adıyla da yansıtılmıştı. Bu hamle ile Almanya merkezli olarak operasyon Opel üzerinden yürütülürken, grup içerisinde Ami ile ilgili farklı bir hamle de Fiat cephesinden gelecek gibi görünüyor. Kısa süre önce kaynaklara yansıyan ilk bilgilere göre modeli kendi ürün gamına farklı bir yaklaşımla eklemeye hazırlanan Fiat, bu hamleyle birlikte önemli bir ismini de geri getirebilir.

Citroen Ami

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Citroen Ami, “Fiat Topolino” oluyor

Automotive News Europe tarafından gündeme getirilen detaylara baktığımızda, İtalya’da Ami’nin Fiat ürün gamına entegre edilme çalışmalarının başladığını görüyoruz. Çalışmaların sonuca ulaşmasıyla birlikte 2023 yılında aracı pazara sunmak istediği ifade edilen Fiat’ın, kökleri 1930’lara dayanan “Topolino” model ismini kullanacağı da masada görünen detaylar arasında. Citroen ve Opel’de gövde tasarımları birebir aynı şekilde kullanılan Ami profilinin Fiat cephesinde farklı bir tasarım dokunuşuna sahip olabileceği de dikkat çekiyor. İtalyan üreticinin bu noktada açılabilir kumaş tavan tercihini yapabileceği söyleniyor. Teknik tarafta ise; 8 PS’lik güç, 45 km/s’lik maksimum hız ve 75 kilometreyi bulan menzil değerlerinde herhangi bir değişimin gözlemlenmesi beklenmiyor. 2021 yılında yaklaşık 10 bin adetlik Ami satışı gerçekleştiren Citroen cephesine Opel ve Fiat’ın dahil olmasıyla birlikte rakamın 2023 itibarıyla dört katına çıkma potansiyeli söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR