reklamı kapat

POPÜLER

FIFA World Cup South Africa incelemesi

 - Güncelleme: 28 Temmuz 2010 20:05

KARA KITANIN FUTBOLU
Oyunda seçilebilecek tam 199 adet ülke takımı bulunuyor. Dünya Kupası elemelerine katılmış olan 204 takımdan 5’i hariç hepsini seçebiliyorsunuz. Bu gerçekten çok geniş bir yelpaze. Elbette ki tüm takımlar detaylı bir şekilde çalışılmış ancak tüm futbolcular maalesef birebir modellenmiş değil. Bu elbette ki geliştirici ekibin üzerinde büyük bir yük olurdu. Yine de en popüler futbolcular takımlar ve teknik direktörleri oyunda güncel suretleriyle görünüyorlar. Türkiye’yi seçip ülkemizin elemelerdeki teknik direktörü Fatih Terim’i görmek yüzünüzde bir gülümsemeye yol açıyor. Oyunda birçok seçenek bulunuyor. İster elemelerden başlayıp uzun yolu seçerek, seçtiğiniz takımı dünya kupasına taşıyabilir, isterseniz elemeleri geçmiş olan takımlardan birini seçerek Dünya Kupası’nı erkenden başlatabilirsiniz. Bunlar dışında sadece gösteri maçı yapmanız da mümkün. Hangi seçenek altında oynarsanız oynayın, oyunun taşıdığı tempoya bayılacaksınız. Tribün şovları, taraftarların heyecanı, maç öncesi ve sonrasındaki gösteriler aklınızı başınızdan alacak kadar gösterişli olmuş. Her maç gerçek bir şenlik havasında geçiyor. Gerçekleştirilecek olan Dünya Kupası organizasyonunda kullanılacak stadyumların tümü birebir şekilde oyuna aktarılmış. Asıl işimiz futbolun heyecanı tabii ki ancak oyunda bu stadyumlar ve şehirler hakkındaki bilgilere de ulaşabiliyorsunuz. Etraflı oyunları sevenler bu dokümanları da keyifle inceleyeceklerdir. Şimdi gelelim oyunumuzun FIFA 10’dan farklı ve üstün olduğu konulara. O sağlam oynanabilirlik aynen duruyor. Kesinlikle ezbere oynamıyorsunuz, bir şekilde her takıma karşı kendi taktiğinizi uygulama şansınız var. Özellikle zorluk seviyesini açtığınız zaman mutlak suretle rakibinize bazı önlemler almanız gerekiyor. Neden mi? Çünkü artık deplasmanda oynamak futbolcularınızı etkiliyor. Hem de moral gibi ölçülemez değerler üzerinden değil, tribün baskısını yiyen futbolcular daha çabuk yoruluyorlar. Böylece takım oyununu daha zor kurgulamaya başlıyorsunuz. Bunun gerçekçilik adına cesur bir adım olduğunu düşünüyoruz.  Eğlenceden ödün vermeden tabii ki… Bu arada PS3’ünüz üzerinde Virtual Pro save’iniz varsa buradaki bilgilerinizi oyuna aktarma şansınız var. Bir diğer yenilikse penaltı atışları… Hatırlarsanız FIFA 10’daki penaltı atışlarında geçerli akçe büyük oranda şansınızdı. Siz topu bir köşeye yuvarlamaya çalışırken, rakibiniz tamamen o köşeyi tahmin etmeye çalışırdı. Bu kez penaltılar çok daha zevkli bir hale gelmiş. Topun hızı görece düşürülmüş ve kaleci refleksleri çok daha keskin bir hale getirilmiş. Yani sizin tuşa basış hızınıza çok daha hızlı tepkiler veriyor kaleciler. Kısacası soğukkanlı olan kazanıyor penaltı atışlarını.

BİT PAZARINDAKİ NURLAR
Bir diğer harika seçenekse geçmiş Dünya Kupaları’nda yaşanmış en ilginç senaryoları tekrar oynayabilmek. Eski birkaç Dünya Kupası oyununda daha vardı bu özellik ancak ilk kez bu denli dramatize edilmiş. Eh, bu noktada grafiklerin oyuna çok şey kattığını belirtmek durumundayım. Seyirci tepkileri ve tribün şarkıları olayı bambaşka bir boyuta taşıyor. Bu seçenek altında oynayabileceğiniz tam 55 adet senaryo var. Eğer futbol tarihiyle ilgileniyorsanız, hele de eski Dünya Kupaları’nı izlemişseniz bu seçenekten çok keyif alacaksınız. Hatta video oyunlarıyla ilgilenmeyen babanızı bile ekran başına davet edin bu seçeneği göstermek için, kesinlikle çok ilgisini çekecektir.

BURADA BİZBİZEYİZ
Oyunun sayabileceğim tek eksik yanı online seçeneklerin oldukça azaltılmış olması. PlayStation Network üzerinden sadece kafa kafaya maç yapabiliyorsunuz. Gönül isterdi ki şöyle dolu dolu bir turnuva çevirelim ancak maalesef böyle bir durumumuz yok. Ayrıca bu maçların ‘unranked’ olduğunu belirtmek durumundayız. Yani, kazandığınız maçların FIFA 10’daki online sıralamaya bir etkisi yok. World Cup’ın da kendi özel sıralama sistemi bulunmuyor. Online seçenekler açısından hala FIFA 10’un eline su dökebilecek bir rakip yok.

SANAL TATMİN
Ülke olarak maalesef katılamadığımız Güney Afrika Dünya Kupası’na bu şekilde sanal da olsa katılmak gerçekten çok hoş bir tecrübe oldu bizler için. Ayrıca FIFA 11 için de çok olumlu sinyaller aldık EA tarafından. Belli ki yakaladıkları müthiş ritmi kaybetmeden sürekli oyun yapısını geliştirmeye devam edecekler. Bu muhteşem futbol şovunu kaçırmayın.

İkili mücadelelerde rakibinizin oyununu bozmak için mutlaka fiziğinizi kullanın. Omuz
omza mücadelelerde dengeli bir şekilde rakibe dayanmak gerekiyor. Yoksa yere
düşüyor ya da topu kaptırıyorsunuz.

Şuta çok dengeli basmalısınız. Yoksa top havalanıp dışarı çıkıyor. Özellikle topun şutu
çektiğiniz futbolcunun güçlü ayağına denk gelmesine özen göstermelisiniz. Yoksa
dağları taşları ziyarete gönderirsiniz.

Bol bol ara pas verin. Unutmayın en çılgın taktikleri bile uygulayabiliyorsunuz oyunda.
Özellikle kanat adamlarını kaçırmak ve bol bol orta yapmak sonuca daha rahat
ulaşmanızı sağlayacaktır.

Geri dörtlüyü bozmayın. Oyunda geriye çok rahat adam kaçırabiliyorsunuz. Bu
nedenle bekleri ve stoperleri mümkün olduğu kadar çakılı o ynatmanızı tavsiye
ediyoruz. Ancak artık kalecilerin de birebirde daha etkili olduklarını belir telim.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
EA CANADA

DAĞITICI
EA

PLATFORM
PC, PS3, Xbox 360, Wii, PSP