reklamı kapat

POPÜLER

Firefox sekme kalabalığını ortadan kaldıracak bir çözüm sunuyor

İnternet tarayıcısı denildiği zaman akla ilk gelen alternatiflerden biri olan Mozilla Firefox kullanıcıların işini kolaylaştıracak yeni bir özellikle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Firefox’un güncellenmiş versiyonu “sekme erteleme” seçeneğiyle birlikte gelecek.

İnternette dolaşmak için uzun süreler harcayanlar veya işini internet üzerinden halledenlerin yakından bildiği bir durum söz konusu. Daha sonra bakmak üzere açtığımız sekmeler zamanla internet tarayıcısında ciddi bir kalabalığa sebep olabiliyor. Özellikle çalışırken bu durum oldukça sinir bozucu bir hal alıyor. Sekmeler içinde aradığınız içeriği bulmak bir çileye dönüşebiliyor. Firefox’un test sürecini sürdürdüğü SnoozeTabs özelliği kullanıcıların bu sekmeleri yer imi olarak kaydetmek veya kapatmak arasında tercih yapma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Aslına bakarsanız SnoozeTabs’e dair çalışmalar 2015 senesine kadar dayanıyor. O zamanlar da adından söz ettiren bu özellik şimdi son test aşamasına ulaştı. Türkçe’ye sekme erteleme olarak çevirebileceğimiz bu özellik belli sekmelerin görünürlüğünü ortadan kaldırmamıza olanak sağlıyor. Ancak bu şekilde unutulmalarına engel olmak için belli bir süre seçebiliyorsunuz. Diyelim ki iş sırasında açtığınız keyifli bir videoyu ancak mesai bittikten sonra izleyebileceksiniz. Bu süreyi Firefox üzerinden seçip, işinize devam ediyorsunuz. Seçtiğiniz saat geldiğinde Firefox size bu sekmeyi yeniden hatırlatıyor. Böylece kaybetmek istemediğiniz içerikler hem iş sırasında kalabalık yaratmıyor, hem de unutulmuyor. Sekme erteleme özelliğindeki süre birkaç saatten başlıyor, birkaç ay sonrasına kadar uzanıyor. Böylece bu özelliği belli etkinlikleri hatırlamak için kullanmak da mümkün oluyor.

Şimdilik SnoozeTab‘in ne zaman kullanılabilir hale geleceği bilinmiyor. Arzu edenler Firefox’un test sürecine katılarak bu yeni özelliği deneme fırsatı elde edebilir.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Firefox sekme kalabalığını ortadan kaldıracak bir çözüm sunuyor” için bir cevap

  1. OneTab ile ben bütün sorunumu çözdüm valla. Hatta bana SnoozeTab’den daha kullanışlı geldi.