reklamı kapat

POPÜLER

Fisker Ronin, Pear, Alaska ve Force E

Fisker, çok yakında bir iflas başvurusunda bulunabilir

Otomobil üreticisi Fisker, bugün ortaya çıkan bir habere göre çok yakında bir iflas başvurusunda bulunabilir.

Elektrikli otomobil pazarının henüz geri kalan firmalarından Fisker, geçtiğimiz aylarda dört yeni elektrikli araç tanıtmış, firmadan spesifik olarak Ronin, Pear, Alaska ve Force E gelmişti. Bu modeller ile bir gelecek gösterimi yapan firma, araçlar ile alanda kalmaya devam edeceğinin de güçlü bir sinyalini vermişti. Ancak firma yakında bir iflas başvurusunda bulunabilir çünkü markanın iflas sürecini yönetmesi için özel danışmanlar tuttuğu ortaya çıktı. Bu konuda henüz şirketten resmi bir açıklama gelmedi ancak iflas başvurusunu çoğu uzman büyük bir sürpriz olarak karşılamadı. Şirket son dönemde özellikle ünlü YouTuber Marques Brownlee tarafından paylaşılan hemen aşağıdaki video ile çok ses getirmişti. Firmanın sattığı “Ocean” isimli elektrikli aracını inceleyen  Brownlee, model için “Bu Şimdiye Kadar İncelediğim En Kötü Otomobil” ibaresini kullanmıştı. Brownlee, araçta çok sayıda problem olduğunu belirtmiş, bu video internette patlama yapınca firmanın hisseleri ciddi düşüş göstermişti.

Şirket CEO’su Henrik Fisker tarafından yukarıda bahsettiğimiz yeni araçlardan Pear, aktarıldığı kadarıyla 2025’in ortasında gelecek ve 29 bin dolarlık başlangıç fiyatıyla çok geniş bir kitleye hitap edecek. SLV1 platformu üzerine kurulacak araç, 480 km kadar menzil getirecek. Tanıtılan modellerden Ronin, dünyanın ilk dört kapılı üstü açılabilen otomobili olarak lanse ediliyor. Bir spor otomobil olan elektrikli, 1.000 km‘ye yakın menzil getirecek ve 1.000 beygir üstüne gücü yola aktaracak. 0’dan 100 km/s hıza 2 saniyede çıkacağı iddia edilen Ronin, 2025‘in sonunda yollara çıkarılacak

Tanıtılan araçlardan Alaska, bir elektrikli pickup modeli konumunda. Pazarda Ford F-150 Lightning, Rivian R1T, Hummer EV ve Chevrolet Silverado karşısına çıkacak model, çok şık görünüyor ve en üstte 500 km menzil hedefleniyor. 45 bin dolarlık bir fiyatın geçtiği araç, son haliyle 2024’ün sonunda karşımıza çıkarılabilir. Fisker Force E ise şirketin Ocean SUV modelinin arazi eğlencelerine özel bir sürümü olarak görülüyor. Devasa jantlar ve lastikler üzerinde yol alan araç, direkt olarak Ocean temelli olduğundan 2024‘ün ilk çeyreğinde gelecek. Bu arada firma “Product Vision Day 2023” etkinliği kapsamında Blade isimli bir bilgisayar sistemi de duyurdu. 6,2 teraflops’luk bu ufak ancak güçlü bilgisayarın ilk olarak Pear içerisinde yer alacağı aktarılıyor.

Yeni Fisker araçlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli