reklamı kapat

POPÜLER

Fiyat/performans ürünü; Canon EOS RP incelemesi

Canon EOS RP

PERFORMANS

Piyasadaki başarılı DSLR fotoğraf makineleriyle fotoğraf tutkunları için vazgeçilmez bir marka olan Canon, yeni makinesi EOS RP ile üst düzey performans arayan profesyonel fotoğrafçılarla birlikte amatör fotoğrafçıları da hedef alıyor. Özellikle üst düzey tam kare sensörlü makinelerle kıyaslandığında çok daha uygun bir fiyata satılan EOS RP, gerçekten de dikkat çekici bir performans sergiliyor. Canon’dan alışık olduğumuz görüntü kalitesini başarılı bir şekilde sunan Canon EOS RP, 26,2 megapiksel Çift Piksel CMOS sensörü bünyesinde barındırıyor. Bizim incelediğimiz modeli 35 mm F/1.8 objektifle test ettik. Makinenin sunduğu performanstan önce objektifin performansından bahsedelim. Portre ve sokak fotoğrafçılığı için iyi bir tercih olan 35 mm’lik objektif, F/1.8 diyafram sayesinde düşük ışıkta da beklentimizi karşılayacak
bir performans sergiledi. Yeri gelmişken söyleyelim. 35 mm’lik sabit objektif haricinde EOS RP, RF 50 mm F1.2L USM, RF 85mm F1.2L USM, RF 24-105mm F4L IS USM ve RF 28-70mm F2L USM objektifleriyle de uyumlu. Adaptör yardımıyla Canon EOS RP’nin Canon EF ve EF-S lenslerine destek verdiğini de belirtelim. RF 35mm F1.8 Macro IS STM objektif, 1:2 değerine kadar büyütme özelliği sayesinde makro çekimler için de ideal.

Galata, Balat ve Sultanahmet’te yaptığımız çekimlerde Canon EOS RP’nin sunduğu canlı renklerden ve detaylardan epeyce etkilendik. Tam kare sensör deneyimini iyi yansıtan makinenin EOS 6D Mark II ile hemen hemen aynı deneyimi sunduğunu belirtelim. Genel hatlarıyla beğendiğimiz EOS RP’de görüntü sabitleme özelliğinin olmayışı ise bir eksi. Bu özellik yer almadığı için görüntü sabitlemeye destek veren lenslerin satın alınması gerekiyor. Netleme performansını da beğendiğimiz makine saniyede 5 kare fotoğraf çekebiliyor. Canon EOS RP ile birlikte hayatımıza yepyeni bir RAW formatı giriyor. Canon RAW adı verilen yeni teknoloji sayesinde yüzde 40 oranında daha az dosya boyutları elde edilebiliyor. RAW çekimler yapanlar için bu özellik ilgi çekici olmuş. Tam dolu pille 250 kare çekim yapabilen Canon EOS RP’de pil ömrünün daha uzun olması gerektiğini de belirtmekte yarar var. EOS RP’de dikkatimizi çeken bir diğer artı özellik ise makinenin oldukça sessiz çalışması oldu. Full HD haricinde kaydettiğimiz 4K videolarda EOS RP beklentimizi fazlasıyla karşıladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR