reklamı kapat

POPÜLER

Football Manager 2013 incelemesi

02
KENARDAN İZLEMEK ZOR
Maçları yakından takip edip izlemek son derece iyi sonuçlar doğurabiliyor. Sonuçta futbolda başarı biraz da istatistikleri takip etmekten geçtiğinden, futbolcularınızın maç içinde yaptıkları hataları gözlemlemek ve idman programlarını buna göre oluşturmak, başarıya giden bir diğer yol. Diyelim ki ön libero olarak oynattığınız bir oyuncunuza, savunmadan pas dağıtma görevini verdiniz fakat maç içindeki pas yüzdesi istediğiniz oranı vermiyor. Ona pres altında pas verme programını uygulayabilirsiniz. İdman programında spesifik oyuncular için belli programlar uygulayabiliyorsunuz. Kanat bindirmelerine önem veriyorsanız, kanat oyuncularınız için hız ve kondisyon programları uygulayabilirsiniz. Orta saha oyuncularınızın uzaktan şut yeteneklerini geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Football Manager’ın girift oyun yapısı, tüm bunlarla mikro düzeyde ilgilenmenize olanak sağlıyor. Yine kendinize bir yardımcı antrenör atadığınızda size son derece anlamlı taktik yardımlarda bulunabiliyor. Asistanınız sadece idman programlarında değil, aynı zamanda maç içinde de size nokta atışı sayılabilecek tavsiyelerde bulunabiliyor. Onu dinleyip dinlememek tamamen sizin kararınız.

ZEMİN ETÜDÜ
Oyunda bir de challenge modu bulunuyor. Bu noktaya kadar kaba hatlarıyla anlattığımız özellikler Classic mod için geçerli olan taktik ve özelliklerdi. Challenge moduysa genelde bir takımı, içinde bulunduğu kötü durumdan kurtarmak üzerine kurulu senaryolardan oluşuyor. Mesela, dibe demir atmış ve motivasyonu tamamen çökmüş bir takımı içinde bulunduğu darboğazdan kurtarmaya çalışabiliyorsunuz. Bu modu yeni başlayan oyuncular değil ama tecrübeli oyuncular çok sevecektir çünkü taktik yeteneğinizi ve yaratıcılığınızı tam anlamıyla konuşturma şansı veriyor size. Diğer yandan oyunun üç boyutlu maç motoruysa her zaman olduğundan çok daha iyi görünüyor. Hava şartlarından tutun, sahanın durumuna kadar her şey takımınızın performansına etki ediyor. Her şeyin ötesinde, tamamen sizin kurguladığınız takımınızı sahada seyretmekse son derece heyecan verici.

SOSYAL HAYATA ELVEDA
Football Manager 2013 türünün bir klasiği olarak her türlü övgüyü hak ediyor. Oyunun tek kötü yanıysa inanılmaz derecede zevkli ve heyecan verici olmasından ötürü bağımlılık yaratması ve çok zaman istemesi. Bunun haricinde her futbol severin denemesi gereken bir oyun çıkmış ortaya. Artık dost sohbetlerinde konuşturduğunuz taktik dehanızı gerçekten sınamak için bir şansınız var. Yeni başlayan ya da tecrübeli bir oyuncu olmanız fark etmez. Her türlü durumda Football Manager’ın başında fena eğleneceksiniz.