reklamı kapat

POPÜLER

Football Manager 2016 incelemesi

Ortalama bir oyuncuysanız Kasım gibi senenin oyun bakımından en kalabalık döneminde Football Manager isminin gözlerden kaçması oldukça olası. Çünkü Championship Manager döneminden beri seriyi takip eden birisi için, yıl sonu demek Mourinho’nun dahi yapamadıklarını yapmak demektir.

Son birkaç senedir Football Manager serisi ile ilgili olarak aklımıza takılan bir konu var. İnatla “simülasyon” olduğu iddia edilen bu oyunun, bunun gerekliliklerini ne kadar karşıladığından tam olarak emin değiliz açıkçası. Çünkü simülasyon denince olması gerekenin, her türlü gerçekliği yansıtabilmek olduğunu düşünüyoruz. Oysaki burada futbolun bir simülasyonu gerçekleştirilirken, pek çok hayata dair unsur denklemden çıkarılıyor.

Bunların en başında da özel hayat geliyor. Oyuncu sevgilisinden mi ayrıldı, teknik direktör kayak yaparken kolunu mu kırdı, hakem maçtan bir gece önce rakip takımın başkanıyla yemek yerken mi görüntülendi bilmiyoruz. Gerçek hayatta tüm bunlar yaşanırken ve sahada oynanmaya çalışan futboldan da fazla gündem yaratırken, bir simülasyonda tamamen görmezden gelinmesi mantıklı olmuyor. Yahu yıllardır hoca olarak kazandığımız maaşı anlamlı kılacak bir eklenti dahi getirilmedi, haybeye para kazanıyoruz. Uzun lafın kısası, bizce Football Manager bir rol yapma oyunu. Hoca rolü yapıyoruz, bu kadar.