reklamı kapat

POPÜLER

Ford’un kokpit geleceği şekilleniyor: Biyometrik sensör teknolojisi

13 Mayıs 2017

Ford’un yakın dönem planları içerisinde sunmayı amaçladığı bu sistem için giyilebilir teknoloji alanında bir uzmandan yardım alınacak.

Toyota, BMW, Mercedes ve Volkswagen gibi otomobil üreticilerinin yanı sıra Bosch gibi tedarikçilerin dahi, son dönemlerde düzenlenen organizasyonlarda karşımıza çıkardığı ortak bir teknoloji var. Elektrikli ve otonom yapıda olan geleceğin otomobilleri üzerine şekillenen kokpit yapıları. Bu tasarımlarda sunulan özellikler bizlere otomobillerin nasıl kullanıcı odaklı çözümler sunacağını ve nelerle karşı karşıya olduğumu çok net bir şekilde gösteriyor. Tasarımlarının yanı sıra kullanıcıların sağlığına odaklanan bu kokpitlerle otomobillerin içerisi artık anlık sürücü ve yolcu analizini yapar konuma geliyor. Bu hafta içerisinde İngiltere’nin Londra kentinde bulunan Ravensbourne Tasarım Koleji öğrencileriyle ortak bir proje gerçekleştirerek geleceğin otomobillerinde sunulacak kokpit tasarımlarını seçen Ford, bu kokpitlerde sunulacak önemli bir teknolojiye yakın zamanda adım atacak gibi gözüküyor.


Biyometrik sensörlerin başrolünü aldığı bu kokpit teknolojisinde Ford kullanıcılarının tüm sağlık bilgileri anlık olarak takip ediliyor. Bu teknolojiyle birlikte kullanıcıların direksiyon başında uyuya kalma başta olmak üzere insan odaklı gerçekleşen kaza oranının neredeyse sıfıra indirilmesi planlanıyor. Ford’un bu proje için düşündüğü ortaksa giyilebilir teknoloji sınıfının önde gelen markalarından Flex. Proje üzerinde açıklamalarda bulunan Flex pazarlama müdürü Michael Mendenhall; “Ford’un bu teknoloji üzerinde ilgili olmasının sebebi biyometrik sensörlerin artık araçların içerisine konumlandırılır olması. Bu sensörler direksiyon başında olan kişileri analiz ederek otomobilin buna reaksiyon vermesine olanak sağlıyor.” diyerek araçlarda kullanılmak üzere yeni sensör ve uygulamalar geliştireceklerini ifade etti. Ford bu sistemle birlikte önümüzdeki modellerinde içeride çocuk veya evcil hayvanların kilitli kalmaları durumuna karşı karbondioksit sensörünü de eklemeyi planlıyor.

YORUMLAR