reklamı kapat

POPÜLER

Türk tasarımcıdan Formula 1’e özel kokpit koruma sistemi

Formula 1 modellemeriyle geçtiğimiz dönemde ödüle layık görülen Olcay Tuncay Karabulut bu kez sürücüler için hayati önem arz eden güvenlik parçalarından biri üzerinde çalışma gerçekleştirdi.

Formula 1 üzerine geliştirdiği tasarımların yanı sıra TT Custom Choppers ekibiyle geleneklerin dışında bir motosiklet tasarımı gerçekleştiren endüstriyel tasarımcı Olcay Tuncay Karabulut’un bu çalışmalarından bir tanesi 2016’nın en iyisi ödülüyle taçlanmıştı. Sizlerle Alfa Romeo üzerine gerçekleştirdiği iki adet Formula 1 konsept projesini paylaştığımız tasarımcı bu kez son zamanlarda Formula 1’in önemli konularından biri olan kokpit koruma sistemi üzerine bir çalışma gerçekleştirdi. 2018 yılı için halen tazeliğini koruyan bu tartışmaya bir çözüm sunan tasarımcı projesinde teknik desteğin yanı sıra görünüm olarak da araca uygunluk üzerine yoğun bir mesai harcamış.


Geride bıraktığımız dönemde yapılan pilotlar toplantısında Halo ve Aeroscreen adı verilen kokpit koruma sistemlerine alternatif olarak “Shield” yani kalkan adı verilen kanopi tarzı bir sistem sunan FIA bu yeni sistemin nasıl görüneceğini göstermek adına bir de çizim hazırladı. Aracın burnuyla neredeyse entegre olan bu yapı üzerine yorum geliştiren Karabulut’un tasarımında yapı pilota doğru yükselip adından alçalarak yanlardan kokpiti çevreliyor. Şeffaf yapıda olduğu için pilotun görüşünü de etkilemeyen bu yapı kokpiti önden gelecek cisimlere karşı, kasktan daha yukarıda yer aldığından ötürü pilotun kafasını korumuş oluyor. Fırlayan bir lastiğe dayanabilecek sağlamlığa sahip olmayan sistemin kanat ve süspansiyon gibi küçük parçaların yönünü değiştirebilecek kadar işlevsel olduğunun altı çiziliyor. Formula 1 2018 için çok tartışılan ve hala net bir tasarımın belli olmadığı bu kokpit koruma sisteminin son aşamasında nasıl bir yapıyla tanıtılacağını bu yıl içerisinde öğreneceğiz.