reklamı kapat

POPÜLER

Galaxy S8’in göz tarayıcısının kandırılabildiği iddiasına Samsung’dan yanıt

Geçen günlerde Samsung Galaxy S8’in iris tarayıcısının çok basit bir şekilde kandırılabildiğini gösteren bir videoyu ortaya çıkmış ve bizde bunu sizinle paylaşmıştık. Söz konusu yöntemle çok ucuz bir maliyetle herkesin Galaxy S8’in göz tarama sensörünü aşabileceği iddia edilmişti. Kısa süre öncesinde yayınlanmasına rağmen teknoloji dünyasında büyük yankı uyandıran video ile ilgili olarak Samsung’dan açıklama geldi. 

Samsung sözcüsünün Korea Herald’a yaptığı açıklamaya göre Galaxy S8’in iris tarayıcısını kandırma fikri gerçek dışı görünüyor. Böyle bir işlemi gerçekleştirebilmek için videodaki gibi infrared ışıklarını görüntüleyebilen bir kameraya ihtiyaç olduğu ve böyle bir kameranın artık satılmadığı dile getiriliyor. Ayrıca bu kamera bulunsa bile belirli bir koşulda kişinin fotoğrafını çekip sonrasında telefonunu çalmak ve sonrasında telefona erişim sağlamak pek gerçekçi görünmüyor. Açığı bulan isim Dirk Engling daha önce yaptığı açıklamada internet üzerinden bulunabilecek yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafın da bazı durumlarda işe yarayacağını söylemişti. Fakat Samsung bununla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Göz tarayıcının kandırılabileceğini yalanlamayan ancak böyle bir şeyin olmasını imkansıza yakın olarak gören Samsung, telefonunda hassas verilere yer veren kullanıcıların ve telefonla ödeme sistemlerini kullananların şifreyi tercih etmesinin daha iyi olabileceğini belirtiyor.

YORUMLAR