reklamı kapat

POPÜLER

SureFly
SureFly
SureFly
SureFly
SureFly

Geleceğin hava aracı SureFly, insanlı ilk uçuşa hazır

Şu sıralar birçok firma helikopterlere alternatif hava araçları geliştiriyor. Gelecekte herkesin kendi hava araçlarıyla gezmesini isteyen Workhorse firmasının ürettiği SureFly ise insanlı ilk uçuş için gün sayıyor.

Sekiz adet elektrik motoruna ve bunlara güç veren içten yanmalı bir motora sahip olan SureFly, ufak pervaneleriyle çok fazla yer kaplamıyor. Karbon fiberden üretildiği için sadece 499 kg ağırlığı bulunan hava aracı, iki yolcusunu saatte 113 km hıza çıkabiliyor. İki kişiyle 112 km yol yapabildiği söylenen araç, kaldırma gücünü ufak pervanelerinden alıyor. Acil durumlara karşı bünyesinde iki adet lityum-iyon batarya da yerleştirilen araç, açıklandığı kadarıyla ocak ayında düzenlenecek CES 2018‘de insanlı ilk uçuşa çıkıyor. Şu an pilot kontrolünde yönetilen ancak ilerleyen süreçte otonom versiyonun geleceği de belirtilen ulaşım aracı, ayrıca 181 kg‘a kadar yük taşıma kapasitesini de kazanmaya hazırlanıyor.

SureFly çok büyük potansiyel vadediyor

2019 başında tüm sertifikasyon işlemlerinin tamamlanması hedeflenen geleceğin ulaşım aracı, 200 bin dolar fiyat etiketine sahip olacak. Bu açıdan Tesla’nın yeni duyurduğu Roadster modelinden daha ucuz olacak SureFly, insanları standart bir pilot lisansı ile gökyüzüne çıkartacak. Benzerlerinden farklı olarak oldukça hazır görünen yani konsept olmayan araç, genel olarak çok güzel görünüyor. Aracı havada görmek için CES fuarını iple çekiyoruz.