reklamı kapat

POPÜLER

Vantablack

Dünyanın en siyah maddesi Vantablack, 2018 Kış Olimpiyatları’na geliyor

Dünyanın en siyah maddesi Vantablack, biliyorsunuz son dönemde en çok dikkat çeken yenilikler arasında yer alıyor. Kendisine uzay teleskopları içerisinde dahi yer bulan bu ilginç madde, beklenmedik bir şekilde 2018 Kış Olimpiyatları‘na geliyor.

Vantablack, karbon nanotüplerden yapılmış ve görünür tayftaki ışınımın azami yüzde 99.965’ini yuttuğu için bilinen en siyah madde olarak geçiyor. Yeni sürümüyle görünür ışığın yüzde 99,8’ini emebildiği belirtilen madde, Güney Kore’de düzenlenecek 2018 Kış Olimpiyatları içerisinde yer almaya hazırlanıyor. Söylendiği kadarıyla İngiliz mimar Asif Khan, olimpik park içerisinde en karanlık maddeyi kullanarak bir yapı oluşturmak istiyor. Bu çalışmasına “Uzaydaki Ayrım” adını veren mimar, insanların karşısına uzaktan iki boyutlu görünen ancak üç boyutlu olan bir yapı çıkartacak. Bu sayede aşağıda görebileceğiniz örneğe benzer bir sonuç elde edecek Khan, hem maddenin yapabileceklerini gösterecek hem de ışığın gücünü gözler önüne serecek.

Vantablack
Vantablack
Vantablack

Vantablack devrimsel bir çalışma

İlk olarak üç yıl önce Surrey NanoSystems tarafından geliştirilen dünyanın en karanlık maddesi, birçok alanda kullanılabiliyor. Bu noktada havacılık mühendisleri, mimarlar ve sanatçıların ilgisini çeken madde, mikroçip kalolama ve dokunmatik ekranlarda da aktif olarak yer alıyor. Yapacağı çalışmayla 2018 Kış Olimpiyatları‘na gelenleri şaşırtmaya hazırlanan Asif Khan, bakalım bunda başarı olabilecek mi?

Video