reklamı kapat

POPÜLER

Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6
Vantablack BMW X6

Gece tam görünmezlik, karşınızda dünyanın en siyah otomobili Vantablack BMW X6 [Video]

Dünyanın en siyah maddesi Vantablack, birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. Ancak ilk defa bir otomobili hem de BMW X6 modelini sarıyor.

Vantablack, karbon nanotüplerden yapılmış ve görünür tayftaki ışınımın azami yüzde 99.965’ini yuttuğu için bilinen en siyah madde olarak geçiyor. Ticari olarak boya gibi uygulanabilir sürümleri de çıkan Vantablack, bu sefer çok özel bir yerde karşımıza çıktı. Özel bir çalışma ile doğan Vantablack BMW X6, dünyanın en siyah otomobili olarak geçiyor. Işığı neredeyse yansıtmadığı (Üç boyutlu algıyı kaybetmemek adına yüzde 1 ışık yansıması var) için otomobilin tüm hatlarını gizleyen ve gerçekten alışılmışın dışında bir görüntü oluşturan bu özel versiyon, şov amaçlı hazırlanmış. Yani şimdilik bu şekilde satışa çıkarılma amacı bulunmayan otomobil, Vantablack kaplama kullanan ilk otomobil konumunda yer alıyor. Bu şekilde özellikle gece trafiğe çıkmasının çok ama çok tehlikeli olacağı görülen araç, şu an gerçekten inanılmaz büyük ilgi görünüyor. Bu araçta gövde üstüne rahat uygulama için en karanlık kaplamanın dahi kullanılmadığı söylenirken, yine de ortada oldukça etkileyici bir sonuç bulunuyor.

BMW X6 ile ses getire Vantablack devrimsel bir çalışma

2014 yılında Surrey NanoSystems tarafından geliştirilen Vantablack, birçok alanda kullanılabiliyor. Bu noktada havacılık / uzay mühendisleri, mimarlar ve sanatçıların ilgisini çeken madde, mikroçip kaplama ve dokunmatik ekranlarda da aktif olarak yer alıyor deniyor. Artık bir otomobil üstünde de kendisine yer bulan kaplama, önümüzdeki yıllarda birçok daha farklı alana da giriş yapacak deniyor.

İlgili Video