reklamı kapat

POPÜLER

Vantablack

Karşınızda olimpiyat ruhunun merkezinde bulunan “dünyanın en karanlık yapısı” [Video]

Dünyanın en siyah maddesi Vantablack, geçtiğimiz yaz aylarında 2018 Kış Olimpiyatları‘na gelecek haberiyle karşımıza çıkmıştı. Bugün görüldüğü kadarıyla dünyanın en karanlık yapısı olimpiyat ruhunu arkasına alarak görücüye açıldı.

Vantablack, karbon nanotüplerden yapılmış ve görünür tayftaki ışınımın azami yüzde 99.965’ini yuttuğu için bilinen en siyah madde olarak geçiyor. İşte bu uzay teleskobu gibi alanlarda kullanılan maddeyi alan İngiliz mimar Asif Khan, olimpik park içerisinde özel bir yapı oluşturdu. Bu çalışmasına “Uzaydaki Ayrım” adını veren mimar, insanların karşısına uzaktan iki boyutlu görünen ancak üç boyutlu olan bir yapı çıkartıyor. Üzerinde binlerce ufak şık yer alan ve bunlar olmasa özellikle gece kesinlikle görünmeyen yapı, hem fotoğraf hem de videolarda çok ilginç duruyor. Yapının içi ise dışından tamamen farklı. İçerisinde siyahın değil beyazın hakim olduğu yapı, özel bir su gösteri sistemine de sahip. Kişilerin etkileşime girebildikleri bu sistem, 25 bin farklı hattan gelen su damlalarıyla çalışıyor ve gerçekten çok ilginç ve huzur verici duruyor.

Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack
Vantablack

Vantablack, daha önce hiç bu kadar büyük bir alanda karşımıza çıkmamıştı

Surrey NanoSystems tarafından geliştirilen dünyanın en karanlık maddesi, dediğimiz gibi birçok alanda kullanılabiliyor. Bu noktada mühendisler, mimarlar ve sanatçıların ilgisini çeken madde, mikro çip sektörü ile dokunmatik ekranlarda da aktif olarak yer alıyor. Büyük çalışmasıyla 2018 Kış Olimpiyatları‘na gelenleri şaşırtmaya hazırlanan Asif Khan ise bu konuda herhangi bir zorluk yaşayacak gibi durmuyor. Dünyanın en karanlık yapısı direkt olarak olimpiyat parkı içerisinde yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR