reklamı kapat

POPÜLER

Dünyadaki en siyah malzeme Vantablack, örttüğü nesneleri seçilmez hale getiriyor

Aslında ışığın yokluğu anlamına gelen karanlığı günlük yaşamda tam anlamıyla deneyimlemiyoruz. En karanlık bulduğumuz alanda dahi bir miktar ışık bulunduğundan nesneleri en azından genel hatlarıyla seçebiliyoruz. Bilim insanlarının geliştirdiği Vantablack adlı malzeme, ışığı yüzde 99,96 oranında absorbe ederek gerçek karanlığı önümüze koyuyor. Alüminyum folyo üzerine yerleştirilen Vantablack ışığı bu derece soğurduğu için folyonun kıvrımlarını seçmek imkansız hale geliyor; sonuçta aslında kırışık olan yüzey dümdüz bir görünüm alıyor.

Şu an dünyadaki en siyah materyal olan Vantablack, karbon nanotüp malzemeden üretilmiş. Vantablack ile kaplanan herhangi bir nesne ışığı yansıtmaz hale geliyor; dolayısıyla Vantablack harika bir kamuflaj malzemesi. Vantablack ile “görünmez” araçların ve teleskopların üzerini örtebilir, tespit edilmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Vantablack’ten daha siyah bir malzemenin üretimi için de çalışmalara başlayan geliştirici firma Surrey NanoSystems, savunma ve uzay sektörlerindeki müşteriler için üretimi artırdığını ve ilk Vantablack siparişlerin teslimine başlandığını da belirtiyor.