reklamı kapat

POPÜLER

NASA

NASA’dan Dünya’nın nefes alışını gösteren harika video [İzle]

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, kısa süre önce Dünya’nın nefes alışını gösteren harika video yayınladı.

Advertisement

Yaşadığımız gezegen Dünya’nın keşfettiğimiz diğer gezegenlerden en büyük farkı yaşama sahip olması. Bunu 1997 yılında uzaya gönderdiği SeaWiFS sensör birimiyle sürekli olarak takip eden NASA, kısa süre önce elde ettiği verileri görselleştirdiği harika bir video ile karşımıza çıktı. Dünyanın 1997 ile 2017 arasındaki 20 yıllık görüntülerini 5 dakikalık bir videoya sığdıran kurum, bu çalışmasıyla adeta Dünya’nın nefes alışını gözler önüne serdi. Arazi ve okyanus yüzeyine odaklanan videoda yaşadığımız gezegenin nefes alırken gerçekleştirdiği değişimler açıkça görünüyor. Karada bitki örtüsü kahverenginden koyu yeşile dönerken, okyanusta ise fitoplanktonların pembe renkten sarı renge döndüğü görülüyor. Bu renkli geçişler gösterilen unsurların yoğunluğu anlamına gelirken, görselleştirme yaşam döngüsünü bizim göremediğimiz şekilde yansıtıyor.

NASA, video ile yaşayan gezegeni uzaydan gösteriyor

SeaWiFS’e ek olarak Görünür Kızılötesi Görüntüleme Radyometresi ve Orta Çözünürlük Görüntüleme Spektroradyometresi tarafından alınan verilerden birleştirilen video, kurum tarafından yaşayan gezegenin değişen renkleri şeklinde de tanıtılıyor. Özel görselleştirme tekniğiyle bunu çok güzel şekilde yerine getirdiği görülen kurum, uzay konusunda yaptıklarıyla herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Yayınlanan videoyu nasıl buldunuz?