reklamı kapat

POPÜLER

Lockheed Martin Fury
Lockheed Martin Fury

Lockheed Martin’in “fırlatılabilir” drone’u Fury artık çok daha güçlü

Amerika Birleşik Devletleri merkezli ileri teknoloji ve havacılık şirketi Lockheed Martin, kısa süre önce Fury drone modeline önemli bir güncelleme yaptı.

Lockheed Martin‘in üzerinde uzun zamandır çalıştığı drone modeli Fury, benzerlerinden farklı olarak herhangi bir piste ihtiyaç duymuyor. Beş metre kanat genişliği bulunan drone, katapult sistemiyle havaya atılıyor, büyük bir ağ yardımıyla da yakalanabiliyor. Bünyesinde 91 kg kadar yük taşıyabilen ve 4,527 metre yükselikte uçabilen hava aracı, 1803 kodlu yeni motoruyla daha fazla havada kalıyor. Artık tam 15 saat boyunca aralıksız görev yapabilen insansız drone, bu değerle sınıfının liderliğine oturuyor. Daha çok gözetleme / istihbarat amaçları ile hazırlanan araç, bünyesinde tek bir pervane barındırıyor.

Lockheed Martin Fury ile karaya inmek istemiyor

İniş ve kalkış sistemlerinin kurulması için 18 metrekare alana ihtiyaç duyan araç, bu açıdan gemi üzerinde kullanıma da uygun. Oldukça fütüristik bir tasarımı bulunan araç, bunu kullanarak kendisini iyi şekilde gizleyebiliyor. Uzaktan kontrol edilebilmesi yanında otonom olarak uçma yeteneği de bulunan Fury, söylendiği kadarıyla isteğe bağlı olarak özelleştirilebiliyor. Silah taşıyıp taşıyamadığı hakkında detay verilmeyen hava aracı, askeri üstünlük kurmak için her ülkenin sahibi olmak isteyeceği araçlar arasında yer alıyor.