reklamı kapat

POPÜLER

Fotoğraflarla zamanda yolculuk: re.photos

19 Kasım 2017

Fotoğrafçılığın en etkileyici yanlarından biri zamanı dondurabiliyor olmak. Bir grup fotoğrafçıysa bu deneyimi zamanda yolculuk temasına çeviriyor.

İnternette de sık sık karşılaştığımız “önce-sonra” temalı fotoğraflara ilgili bir grup fotoğrafçı ilginç bir projeye imza atıyor. re.photos ismini verdikleri projede, dünyanın dört bir yanında farklı zamanlarda çekilmiş fotoğrafların daha güncel halini fotoğraflayarak adeta bir zaman yolculuğu sunuyor. Yılların getirdiği değişimi gözler önüne seren bu çalışmayla beraber, zamanın insanlarda ve çevrede yarattığı değişimi gözlemlemek mümkün oluyor. Projeyi daha da ilginç kılansa dışarıdan fotoğraflar kabul ediyor olmaları. Hatta bunun için paylaşım yaptıkları site üzerinden bir soru-cevap bölümü dahi oluşturulmuş.

Yüzlerce fotoğraf bir arada

Ekip iyi bir “sonra” fotoğrafının çekilebilmesi için referans fotoğrafın mutlaka fotoğrafçının yanında bulunması gerektiğinin altını çiziyor. Yerel bir gazete ya da müze gibi güvenilir kaynaklardan tarihi belli fotoğrafları bastırıp, tam olarak çekildiği noktayı bulmanız gerekiyor. En ideal oranınsa 16:9 olduğu kanaatindeler.

Proje için kurulmuş internet sitesi ise oldukça etkileyici. Şu an 759 fotoğraf ve 225 kişiye ev sahipliği yapan sitede fotoğraflar arasında gezinebiliyor, kayıt olursanız fotoğraflara oy da verebiliyorsunuz. Google Maps üzerinden ülkeler arasında gezebilir, fotoğrafları o şekilde de inceleyebilirsiniz. Ne yazık ki şimdilik sistemde Türkiye’den girilmiş bir fotoğraf görünmüyor.

Resmi sitede 100 yıldan da eski fotoğraflar da yer alırken çok yeni ve nispeten yeri kare karşılaştırmaları da bulunuyor. Sistemin sunduğu tüm fotoğraflara buradan ulaşabilir, kendi fotoğraflarınızı da kaydolup ekleyebilirsiniz.