reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

kişisel hava aracı ZEVA Zero

Gelin, ilginç kişisel hava aracı ZEVA Zero ile tanışın [Video]

Günümüzde birçok farklı kişisel hava aracı geliştiriliyor. Bunlar arasındaki en ilginç seçeneklerden birisi ZEVA Zero.

Advertisement

ZEVA Zero, çok uzun zamandır gündemde olan bir kişisel hava aracı modeli. Bazı kaynaklarda “UFO” olarak da geçen bu model, şimdilik içerisinde tek bir kişi taşıyabiliyor ve onu da yüzüstü yatar pozisyonda konumlandırılıyor. İniş ve kalkış anlarında içerisinde dik şekilde durulan araç, normal yol almaya başladığı zaman aşağıya doğru eğiliyor ve kâğıt üzerinde yüzüstü yatar pozisyonda yol almanıza imkân tanıyor. Burada süper kahraman benzeri uçuş pozisyonu benzetmesi de yapılıyor.

İşte bu hava aracını bugün yukarıda izleyebileceğiniz ilk insansız uçuş testi gündeme getirdi. Tam boyutlu prototip ile yapılan bu test, aracın temel kalkış ile iniş pozisyonunu gözler önüne seriyor. Henüz araç ile yüksek hızda düz uçuş yapılmıyor. Bir insan sığacak kadar boyutta tasarlanan ancak geniş olan araç, sekiz farklı elektrik motoru üzerine kuruluyor ve önünde bir cam bölüm taşıyor. Burada sürücü çevresini görebiliyor.

Henüz son kullanımdan çok uzakta olan kişisel hava aracı ZEVA Zero, firmanın açıkladığı verilere göre tam anlamıyla gerçeğe dönüşebilirse 260 km/s hıza çıkabilecek ve 90 km kadar menzil getirecek. Şimdilik insanlı denemesi yapılmayan araç, gerçek anlamda kişisel ulaşımı değiştirecek modellerden olabilir. Kişiler gelecekte işlerine ya da gezmeye bu tarz kişisel hava aracı modelleri ile gidebilir. Ancak bunun için bir 10 belki de 20 sene daha beklememiz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin