reklamı kapat

POPÜLER

Gemini

Gemini yan panel ile Google servisleri daha güçlü hale geliyor

Gemini yan panel ile Google servisleri daha güçlü hale geliyor. Şirket üretken yapay zeka alanında adımlara devam ediyor.

Google I/O 2024 etkinliğinde duyurulan Gemini yan paneli artık Google One AI Premium da dahil olmak üzere ücretli Gmail, Google Drive, Docs, Sheets ve Slides müşterilerine sunuluyor. Daha önce Duet AI olarak bilinen ve Gemini 1.5 Pro LLM (Büyük Dil Modeli) tarafından desteklenen yan panel, üretken yapay zekaya erişimi oldukça hızlandırıyor. Yukarıda gördüğünüz yan paneli kullanarak örneğin Google Docs içindeki bir dokümanı Gemini’a söyleyerek yeniden yazdırabiliyorsunuz. İsterseniz açtığınız dokümanı daha iyi hale getirebilen sistem, yazıyı saniyeler içerisinde özetleyebiliyor. Gmail tarafında ise Gemini yan panel kullanılarak örneğin e-posta’lar özetlenebiliyor (bu özet özelliği bugün iOS ve Android uygulamasına da açılmış durumda) ya da seçilen konuda yeni e-posta taslakları oluşturulabiliyor. Yan panel aynı zamanda gelişmiş bir e-posta arama altyapısı da sunuyor. Sisteme belirli konulardaki e-postaları bir araya getirmesi ve son durum hakkında bir özet çıkarması istenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Geçtiğimiz hafta üretken yapay zeka sistemi Gemini için bir güncelleme yayınlayan Google, şunları aktarmıştı: “Gemini Advanced özelliklerini Hindistan’da kullanıma sunuyoruz. Bu özellikler arasında Google’ın yeni nesil modeli olan 1.5 Pro da bulunuyor. 1.5 Pro; belge yükleme, verileri analiz etme ve 1 milyon pencerelik bağlam penceresi ile çok daha fazla işlem gerçekleştirme olanağına sahip. Şimdi Hindistan’daki kullanıcılar Gemini’a Google Mesajlar’dan ulaşılabilir (Yalnızca İngilizce olarak belirli cihazlarda kullanılabilir). “Sohbet başlatın” düğmesini tıklatıp Gemini’ı seçerek başlayabilirsiniz. Google Mesajlar uygulamasından çıkmadan mesaj taslağı hazırlayabilir, yeni fikirler üzerine beyin fırtınası yapabilir veya sadece sohbet edebilirsiniz.”

Burada bizim için en önemli kısım elbette atılan Türkiye adımı oldu. Bu konuda Google şunları paylaştı: “Gemini uygulaması şimdi Türkiye, Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka’da kullanılabilir. Artık Google Play Store’dan uygulamayı indirdikten sonra Android’deki özel uygulamada etkileşime geçebilirsiniz. iOS’te Gemini’ı Google uygulamasından deneyin. Yazma, planlama, öğrenme ve daha pek çok konuda yardım almak için Gemini ile sohbet edin.” Uzun zamandır Türkçe desteği bulunan Gemini’ın mobil uygulaması ayın başında Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İsveç, İsviçre, İtalya ve daha birçok Avrupa ülkesinde de açılmıştı.

Gemini haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu