reklamı kapat

POPÜLER

General Mobile GM 5 incelemesi

general1

TASARIM

General Mobile GM 5’in tasarımı genel hatlarıyla GM 5 Plus’tan pek de farklı görünmüyor. Ön kısmında herhangi bir tuşun kullanılmadığı cihazın tamamında plastik malzemeye yer veriliyor. Ekranın alt kısmındaki çerçevenin boş bırakılması ve ekranda sanal tuşlara yer verilmesi bir eksi olarak gözümüze çarpıyor. Alt tarafta çift hoparlör görüntüsü sizi yanıltmasın zira yalnızca sağ taraftaki kısım hoparlör için kullanılıyor. Diğer tarafta ise mikrofon girişi yer alıyor. Hoparlörden bahsetmişken, ses yüksekliğinin yeterli seviyede olduğu detayını da belirtelim. Kulaklık girişi ise cihazın üst kısmında kendisine yer buluyor.

general-mobile-gm-5
Arka kapağın çıkıntılara sahip tasarımı, cihazın elde rahatlıkla tutulmasını sağlıyor ve kayarak düşmesinin önüne geçiyor. 5 inç büyüklüğünde IPS ekranla gelen cihazın sağ tarafında ses açma kapama tuşuyla birlikte güç tuşu konumlandırılıyor. GM 5 Plus’ın aksine GM 5’te ses açma ve kapama için ayrı tuş yerine yekpare uzun bir tuş kullanılmış. Böylece görmeden de elinizle hangi tuşun güç, hangisinin ses tuşu olduğunu anlamanız mümkün oluyor. Arka kapağın çıkartılabildiği cihazda pil değişimi yapılabiliyor ve SIM kart ile microSD kart da yine bu kısımdan takılıyor.

Plastik malzeme kullanımın his olarak pek iyi bir deneyim yaşatmasa da konu ağırlığa geldiğinde işler değişiyor. Yalnızca 138 gram ağırlığındaki cihazı uzun süre kullansanız dahi herhangi bir rahatsızlık hissi oluşmuyor. Ancak plastik kasanın dezavantajı da yok değil. Alüminyum gövdeye sahip cihazlar ısıyı daha iyi yaydığı için oyun oynarken veya ağır bir uygulama çalıştırırken ısının dengeli bir şekilde cihaza yayılarak hissedilmemesini sağlıyor. General Mobile GM 5’te ise ısı kameranın olduğu noktada oluşuyor ve bazı durumlarda hissedilebilir hale geliyor. Hafifliğiyle öne çıkan cihazın incelik konusunda herhangi bir iddiası bulunmuyor.