reklamı kapat

POPÜLER

General Mobile GM 5 incelemesi

generalskor

SAF ANDROID’IN DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Uygun fiyatıyla öne çıkan cihaz, performansıyla da rahat bir günlük kullanım vadediyor. Dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 410 işlemciden güç alan telefonda 2 GB RAM bulunuyor. Saf Android arayüzüne sahip olması sayesinde bu donanımla akıcı bir deneyim sunan telefon da 720p çözünürlüğünde 5 inçlik ekrana yer veriliyor. Corning Gorilla Glass 4 ile korunan ekranın ppi değeri ise 294. GM 5, 16 GB depolama hafızasına sahip. Günümüzde uygulamaların devasa boyutları düşünüldüğünde bu boyutun yetmesi mümkün değil. Neyse ki cihazda microSD kart desteği sunuluyor. Böylece 64 GB’a kadar artırılabiliyor. Benchmark testlerinde cihazın ulaştığı skorlar da hiç fena görünmüyor. AnTuTu’da 27.207 puanına ulaşan cihaz Geekbench’te ise çok çekirdekte 1338 ve tek çekirdekte 483 puanına ulaşıyor.

Kutudan Android 7.0 ile çıkan General Mobile GM 5, Android One ailesinin bir üyesi olmasının avantajını yaşıyor. Cihazda herhangi bir farklı arayüz bulunmadığı için çok akıcı bir deneyim yaşatıyor. Menüler arasında geçiş yaparken veya günlük işlemleri hallederken bu hız çok rahat bir şekilde farkediliyor. Ancak güçlü bir oyun oynanmak istendiğinde FPS düşüşleri yaşanabiliyor.

general-mobile-gm-5-kamera
Arka kısmında 13 megapiksel çözünürlüğünde kameraya yer verilen telefonda ayrıca çift LED flaş bulunuyor. Full HD video kayıt imkanı tanıyan kamerada ayrıca panaromik çekim ve 4x dijital yakınlaştırma gibi özellikler de mevcut. Ön tarafta ise 5 megapiksel çözünürlüğünde selfie kamerası yer alıyor. Cihazın kamera performansı ortalama diyebiliriz. Eğer kamera konusunda ciddi bir beklentiniz yoksa isteklerinizi karşılayabilir. Selfie kamerası da yine fiyata göre normal bir performans sergilese de selfie tutkunlarını tatmin etmeye yetmeyecektir.

Günümüz akıllı telefonlarında 3.000 mAh ve üzeri pil değerlerini görmeye alışkınız dolayısıyla 2.500 mAh pil gücü düşük gibi görünebilir. Fakat GM 5’in pili gayet iyi bir şekilde idare ediyor. Düşük ekran çözünürlüğü ve çok yüksek olmayan teknik özelliklerin yanına bir de saf Android arayüzü eklenince telefonun akşama kadar rahatlıkla dayanabileceğini söyleyebiliriz. Eğer gün içinde bol bol oyun oynama niyetiniz varsa elbette pil süresi önemli ölçüde azalıyor. Burada da güç tasarruf modu yardımımıza yetişiyor.

Android One, Android işletim sisteminin geniş kitlelere yayılması için önemli bir platform. Dolayısıyla önceki Android One cihazlarında olduğu gibi GM 5’in satılmasında da fiyat ve Google’ın verdiği güncelleme sözü önemli bir etken. Bu haliyle akıllı telefonları daha ulaşılabilir bir fiyata kullanıcıyla buluşturan GM 5, birçok kullanıcının günlük kullanımı için yeterli performansı sağlıyor. Sosyal ağları kullanmak, internette gezinmek ve mesajlaşmak için Gm 5 uygun olabilir. Ancak yeterince güçlü olmayan teknik özelliklerini göz önüne alırsak eğer beklentileriniz biraz daha yüksekse ve Android One platformunda kararlıysanız GM 5 Plus’a göz atmanızı tavsiye ederiz.