reklamı kapat

POPÜLER

Google Fuchsia OS

Gizemli işletim sistemi Google Fuchsia OS için dikkat çeken Android detayı

Google Fuchsia OS, uzun süredir gündemde olan bir işletim sistemi. İşte bu yeni dönemin temelini oluşturacak sürüm için önemli bir Android detayı var.

Kısaca hatırlamak adına hem mobil hem de masaüstü için evrensel tasarlandığı bilinen Google Fuchsia OS, biliyorsunuz zaman zaman gündeme geliyor. Uzun vadede Android’in yerini alacağı söylenen sürümün,  ilk aşamada akıllı hoparlör gibi IoT temelli ürünlerde kendisine yer bulacağı belirtiliyor. Bilindiği kadarıyla bu sürüm Linux yerine Zircon üzerine kuruluyor. Google’ın reklam işini bozmayan ciddi güvenlik özellikleriyle donatılan Fuchsia OS, yeni gelen bilgilere göre Android uygulamalarını da çalıştırabilecek. Bunun için özel bir Android Runtime geliştiren firma, yeni işletim sistemini uygulama konusunda zengin bir başlangıçla karşımıza çıkaracak gibi görünüyor. Bilgisayar, tablet ve telefonlar için güzel duran bu gelişme, işletim sistemini yaygınlaştırmak adına da büyük önem arz ediyor. Çünkü artık Android / iOS ve Windows / macOS’a rakip bir platformun gelmiyor olmasının arkasında uygulama konusu yer alıyor. Kişiler uygulama açısından sınırlı bir platforma kesinlikle geçiş yapmak istemiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Fuchsia OS konusunda Huawei de aktif olarak çalışıyor

Söylendiği kadarıyla Huawei mühendisleri işletim sistemini oyun odaklı akıllı telefon modeli Honor Play üzerinde test ediyor. Merak edilen işletim sisteminin Kirin 970 işlemciye destek verdiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu açıdan sistemin Mate 10, Mate 10 Pro, P20, P20 Pro, Nova 3 ve Note 10 gibi birçok diğer modelde de çalışabileceği söyleniyor. Burada Honor Play gelişmesinin oldukça önemli olduğu söyleniyor. Çünkü işletim sisteminin ilk kez satışı yapılan normal bir telefonda çalıştırıldığı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Hesaplardan para çeken Android zararlısı