reklamı kapat

POPÜLER

Google, 2012 yılının en çok arananlarını açıkladı

Google, bu yılın en çok aranılan kelimeleri içeren 2012 yılı Zeitgeist raporunu yayınladı. Google’ın her yıl düzenli olarak yayınladığı rapor, dünya geneli ve ülkelere özel en çok arananları bir araya getiriyor. 2012 yılının trend olan aramalar listesinin en üst sırasında Whitney Houston bulunuyor. PSY‘ın Gangnam Style şarkısı ise Whitney Housten’ın ardından ikinci sırada yer alıyor. Listenin üçüncü sırasına ise Amerika’yı vuran Sandy Kasırgası var. Google tarafından yayınlanan Zeitgeist raporunun sporcular sıralamasının en üst sırasını ünlü basketbolcu Jeremy Lin alıyor. Listenin ikinci sırasında Michael Phelps, üçüncü sırasında ise Peyton Manning bulunuyor.

Görsel aramalar sıralamasının ilk sırasında ise One Direction yer alıyor. One Direction’ı Selena Gomez takip ediyor. Üçüncü sırada ise eylül ayının sonlarında Amerika ve belirli ülkelerde satışa sunulan iPhone 5 alıyor. Zeitgeist raporunun tüketici elektroniği kısmının en üst sırasında Apple‘ın üçüncü jenerasyon iPad’i iPad 3 alıyor. Samsung Galaxy S III ikinciliğe yerleşirken, iPad mini ise üçüncü sırada kendine yer buluyor.

Google’ın raporuna göre Türkiye’de en çok aranılan terim ise Facebook. Bunun en büyük nedeni de şüphesiz site adresini yazmak yerine siteyi Google’da aratan kullanıcıların çokluğu. Facebook’un ardından ikinci sırada YouTube bulunuyor. Türkiye’de en çok aranan ünlüler sıralamasının tahtına oturan kişi ise Hadise. Hadise’yi Mustafa Ceceli takip ediyor. Ünlü sanatçı Tarkan ise sıralamanın üçüncü sırasında yer alıyor. Galatasaray‘ın en çok aranılan spor takımı olduğunu belirten Zeitgeist raporunun ikinci sırasında ise Trabzonspor yer alıyor. Fenerbahçe bu sıralamanın üçüncü sırasında. Muhteşem Yüzyıl en çok aranan TV dizisi konumunda. Kuzey ve Güney ikinci sıraya yerleşirken, Kurtlar Vadisi Pusu‘nun üçüncü sırada olduğu görülüyor. Listenin geri kalanına buradan ulaşabilirsiniz.

VİDEO