reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’a 2,1 milyar sterlin ödeten çift

Google‘a dava açan İngiliz çift emsal oluşturacak davayı kazandı. 2,1 milyar sterlin cezanın kesildiği davada çiftin kararlılığı Google’a pahalıya patladı.

Adam ve Shivaun Raff çiftinin hikayesi “Foundem” isimli bir internet sitesi kurmalarıyla başlıyor. Fiyat karşılaştırma sitesi olan Foundem, 2006’da yayın hayatına girdikten sonra çift sitelerinin arama devi tarafından bilinçli olarak arama sonuçlarında geriye itildiğini, siteyi ulaşması zor bir hale getirdiğini fark ediyor. Direkt olarak site ismiyle aratılmadığı sürece Google çiftin sitesini geri plana itiyor. Şirketle iletişime geçen çift sonuç alamayınca bir süre daha işi oluruna bırakıyorlar. 2008 yılında Foundem, Channel 5’in The Gadget Show isimli programında İngiltere’nin en iyi karşılaştırma sitesi olarak ön plana çıkarılıyor. Medya desteği alan çift arama devi karşısında argümanını sağlamlaştırdığını düşünürken kendilerini hukuki bir savaşın içinde buluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rekor ceza

Bir yıllık şikayet sürecinin ardından Google nihayet siteyi “beyaz liste”sine alıyor. Bu sayede çiftin arama sonuçlarından gelen trafiği yüzde 10 bin artıyor. Ancak bu kez Google rakip siteleri ve kendi servisini ön plana çıkarmaya başlıyor. Dev şirketin eskiden Froogle isimli karşılaştırma servisi şimdilerde Google Product Search adını taşıyor. Böylece çiftin Foundem sitesi yine geri plana itiliyor. Kısacası pazarın dominant ismi, kendi kaynaklarını kullanarak haksız rekabete sebep veriyor anlayacağınız.

İş artık hukuki bir boyuta taşınınca 21 Haziran 2017’de arama devi, pazardaki baskınlığını kötüye kullanmaktan nihayet suçlu bulunuyor. Avrupa Rekabet Kurumu, arama devine 2,1 milyar sterlinlik ceza kesiyor. Bu da bir şirkete kesilmiş en büyük güven kırıcı ceza olarak tarihe geçiyor.

11 yıllık yorucu bir savaşın ardından çift bunu kutlamadıklarını ama işin peşini bırakmadıkları için mutlu olduklarını kaydediyor.