reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google

Google’a yönelik büyük ses getiren gizli gözetleme iddiası

İnternet devi Google, oldukça büyük ses getiren bir konuyla gündemde bulunuyor. İddialara göre firma çalışanlarını gizlice gözetliyor.

Bloomberg News tarafından ortaya çıkarılan habere ve paylaşılan iddialara bakılırsa Google, çalışanlarını gizlice gözetlemek için bir Chrome eklentisi hazırlamış. İddialara göre firma bunu kullanarak çalışanlarının özellikle takvim aktivitelerini izliyor ve 100’den fazla kişinin bir araya geleceği etkinlikleri takip ediyor. Herhangi bir çalışan hazırladığı etkinlik için 100’den fazla kişiye davetiye gönderirse devreye giren eklenti, konu hakkında şirkete detaylı bilgiler sağlıyor deniyor. Bu sayede firmanın olası protestoları ve sendikal örgütlenmeleri sürekli olarak izlediği aktarılıyor. Google’ın üst düzey yetkilileri tarafından hazırlatıldığı aktarılan bu “etik olmayan” Chrome eklentisinin, genel olarak tüm aktiviteleri takip etme yeteneğine sahip olduğu da ortaya atılan iddialar arasında yer alıyor. Bu eklentinin sistemlerden silinmesinin yasak olduğunu da belirten kaynaklar, sürecin çok derinlere indiğini aktarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google bu izleme iddialarını kabul etmiyor

Firma açık şekilde tarafına yöneltilen tüm “izleme” iddialarını reddediyor ancak bu eklentinin olduğunu yalanlamıyor. Yani gerçekten hazırlanan ve her çalışanın sistemine yüklenen bir Chrome eklentisi bulunuyor. Ancak bunun kişilere bir hatırlatıcı sistem olduğu söyleniyor. Sistem kişilerin çok sayıda çalışanın takvimlerine otomatik olarak toplantı eklemeden önce dikkatli olmalarını istiyor. Yani takvim spam’larını önlemek adına tasarlandığı da aktarılan eklenti, özellikle Google’ın ile çalışanları arasındaki başta Çin olmak üzere birçok sorun ile bağlantılı olarak çok ses getiriyor ve yanlış anlaşılmalara neden oluyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemdeki en fütüristik elektrikli bisiklet