reklamı kapat

POPÜLER

Google arama

Google Arama için “özel filtreler” test ediliyor

Alandaki liderliğini korumaya devam eden Google Arama için zaman zaman ciddi fayda sağlayacak “özel filtreler” test ediliyor.

9to5google’ın haberine göre yakında kişiler direkt olarak kişisel Google hesaplarına kaydedilecek özel arama filtreleri oluşturabilecek. Bazı kişilerde görünmeye başlayan bu filtrelere kişiler, aradığını daha iyi ya da hızlı bulmasına yardımcı olacak belirli anahtar kelimeler ekleyebilecek. Burada sadece belirli web siteleri seçilebilecek, süreçte ayrıca PDF veya e-kitap gibi belirli dosya türlerinin aranması için de özel filtreler ayarlanabilecek. Sadece .org, .gov ve/veya .edu gibi web sitelerinde arama yapmak için alan türüne özel filtreleme uygulanabileceği de gösteriliyor, bu temelde elbette zaman dilimi / tarih seçimi de sunuluyor. Kişilere hazır filtre şablonları da sunacağı belirtilen Google, bu çok faydalı duran altyapı ile çok spesifik konularda / konumlarda sık sık arama yapmak zorunda kalan kişilere ciddi zaman kazandıracak izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, geçtiğimiz yılın ekim ayında “Arama” üzerinden İngilizce eğitimine başladığını duyurmuştu. 2023’ün ekim ayında Arjantin, Kolombiya, Hindistan, Endonezya, Meksika ve Venezuela’daki Android kullanıcıları, Google Arama üzerinden İngilizce dil yeteneklerini geliştirebilir hale geldi. Dil pratiğini temelde oyunlaştıran şirket, altyapıda yazılı yanında çok daha önemli olan konuşma pratikleri de sunuyordu, kurulan cümlelere göre değişen farklı öneriler ile kişilerin yeni öğrenmeye başladıkları dili zenginleştirmesini hedefliyordu.

Konuda o zaman, “Google Arama hali hazırda sunduklarıyla dil öğrenme sürecinde olanlar için değerli bir araç. Şimdi ise Android kullanıcıları kişiselleştirilmiş geri bildirimlerle desteklenen yeni bir İngilizce konuşma pratiği deneyimi elde edecekler.” açıklamasını yapan firma, sistemin ileride diğer dillere ve ülkelere açılacağını da belirtmişti. Şimdi ise süreç üretken yapay zeka ile güçlendirildi. Gemini temelli yeni dönem şu aşamada Arjantin, Kolombiya, Hindistan, Meksika, Venezuela ve Endonezya‘da kullanılabiliyor ve sadece İngilizce diline destek veriyor. Bir yapay zeka botuyla konuşarak İngilizce pratiği yapılmasına imkan tanıyan altyapı, gerçekten güzel görünüyor ancak halen diğer dillere ne zaman destek verileceği söylenmiyor.

Google adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER